தாய்மை-குழந்தை பராமரிப்புபுதியவை

இன்டர்நெட் உபயோகிக்கும் குழந்தைகளை கண்காணிப்பது நல்லது

இன்டர்நெட் உபயோகிக்கும் குழந்தைகளை கண்காணிப்பது நல்லது

குழந்தைகள் இன்டர்நெட்டில் தங்கள் நேரத்தை எந்த விதத்தில் செலவிடுகின்றனர் என்பதை பெற்றோர் கண்காணிப்பது மிகவும் முக்கியமாகும். கல்வி, விளையாட்டு, பொழுது போக்கு போன்ற விஷயங்களைப்பற்றி குழந்தைகள் அறிந்துகொள்ள இன்டர்நெட் உதவினாலும் தவறான வழிகளில் செல்லவும் இது உதவுகிறது.

குழந்தைகள் இன்டர்நெட்டை சரியான முறையில் உபயோகிப்பதை பெற்றோர் கவனத்தில் கொள்ள வேண்டியவை :

பல பெற்றோர்கள் தங்கள் குழந்தைகளின் நடவடிக்கைகளைப் பற்றி கேட்டுக்கொள்வதே இல்லை இதனால் குழந்தைகள் வழி தவறும் போது பெற்றோருக்குத் தெரியாமலே போகிறது.குழந்தைகள் மனதில் எழும் சந்தேகங்களையும் குழப்பங்களையும் தீர்க்கவும், குழந்தைகளின் விருப்பங்களை அறியவும் அவர்களுடன் அதிக நேரம் செலவிட வேண்டும். அவர்களை சரியான பாதையில் அழைத்துச் செல்லவும் இது உதவும்.

கம்ப்யூட்டரை குழந்தைகளின் அறையில் வைப்பதை தவிர்ப்பது நல்லது. தனிமையில் இருக்கும்போது தவறானவற்றை பார்க்கலாமே என்ற எண்ணம் தோன்றும்.

இவ்வளவு நேரம் தான் கம்ப்யூட்டரில் குழந்தைகள் செலவிட வேண்டும் என்பதை முடிவு செய்ய வேண்டும். அவர்கள் விரும்பும் நேரத்தில் கம்ப்யூட்டரை உபயோகிக்காமல் இருக்க “பாஸ்வேர்ட்” உதவும்.

வீட்டில் இன்டர்நெட்டுக்கு தடை விதித்தால் குழந்தைகள் “சைபர் கஃபே”களுக்கு செல்லலாம். அங்கு பெற்றோர்கள் அவர்களை கண்காணிக்க முடியாமல் போகும். இதனால் தடுப்பதைவிட கண்காணிப்பது சிறந்தது.குழந்தைகளுக்கு நல்ல முறையில் புரியவைப்பது அவசியம். அதிகமான கண்டிப்பு தவறான பாதைக்கு அவர்களை அழைத்துச் செல்லலாம்.

Related Articles

91 thoughts on “இன்டர்நெட் உபயோகிக்கும் குழந்தைகளை கண்காணிப்பது நல்லது”

 1. My brother recommended I might like this blog. He was entirely right. This post truly made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 2. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 3. Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 4. I was extremely pleased to discover this site. I need to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you saved to fav to check out new stuff on your blog.

 5. hi!,I really like your writing very a lot! percentage we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need an expert on this space to resolve my problem. May be that is you! Looking ahead to see you.

 6. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 certain. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 7. Hello there! This article couldnít be written any better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this information to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!

 8. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!|

 9. After checking out a handful of the articles on your site, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my web site too and tell me your opinion.|

 10. Some really excellent information, Gladiola I noticed this. “It’s amazing what ordinary people can do if they set out without preconceived notions.” by Charles Franklin Kettering.

 11. I know this web page gives quality dependent articles and extra material, is there any other web page which provides such data in quality?|

 12. Magnificent beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how can i subscribe for a weblog site? The account helped me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid transparent concept|

 13. It’s remarkable to pay a quick visit this web site and reading the views of all friends regarding this article, while I am also eager of getting know-how.|

 14. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept|

 15. I am really impressed with your writing abilities as smartly as with the layout for your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it your self? Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one today..|

 16. Thank you for every other informative site. The place else may just I get that kind of info written in such an ideal way? I have a undertaking that I’m simply now working on, and I’ve been at the look out for such info.|

 17. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.|

 18. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I maintain such information a lot. I used to be seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck. |

 19. Can I just say what a comfort to uncover an individual who genuinely knows what they’re talking about over the internet. You certainly understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to read this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular given that you definitely have the gift.

 20. whoah this weblog is fantastic i really like reading your articles. Keep up the good work! You know, many persons are hunting around for this info, you can aid them greatly. |

 21. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days.|

 22. Hello there! I just would like to give you a big thumbs up for your excellent information you’ve got right here on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.|

 23. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really frustrating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web-site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 24. It’s really a nice and helpful piece of information. I am happy that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

 25. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 26. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back often!|

 27. Hi there! This article could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 28. Hi there i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this good paragraph.|

 29. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 30. Once I initially commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any approach you’ll be able to take away me from that service? Thanks!

 31. Great post. I found myself checking constantly this website and I
  am impressed! Extremely useful info particularly the last
  part 🙂 I care for such information much. I used to be seeking this
  particular information to get a number of years. Many thanks and better of luck.

  My web blog – wallet field notes

 32. continuously i used to read smaller articles or reviews that also clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading at this time.|

 33. Thanks , I have recently been looking for information about this topic for ages and yours is the best I’ve discovered till now. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 34. Hey I am so grateful I found your webpage, I really found you by error, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the great work.|

 35. You are so awesome! I do not believe I’ve read through anything like that before. So wonderful to find another person with some original thoughts on this topic. Really.. many thanks for starting this up. This site https://atlmacandcheesefestival.com/ is one thing that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 36. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 37. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through articles from other writers and practice something from other web sites. |

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close