ஆரோக்கியம்புதியவை

நீண்ட நேரம் படுக்கையில் குதூகலமாக இருக்க உதவும் அற்புத உணவுகள்!

இன்றைய காலத்தில் திருமணமான பல தம்பதிகள் சந்திக்கும் ஓர் பிரச்சனை, படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலமாக இருக்க முடிவதில்லை என்பது. அதிலும் ஆண்களை எடுத்துக் கொண்டால், விறைப்புத்தன்மை பிரச்சனை, முன்கூட்டியே விந்து வெளியேறுவது போன்ற பிரச்சனைகளை சந்திக்கிறார்கள். பெண்களை எடுத்துக் கொண்டால், விரைவில் யோனியில் வறட்சி ஏற்படும். இவை அனைத்திற்கும் காரணம், தற்போதைய உணவுப் பழக்கவழக்கங்கள் தான். மோசமான உணவுப் பழக்கவழக்கங்களால் உடல் ஆரோக்கியத்திற்குத் தேவையான ஊட்டச்சத்துக்கள் முறையாக கிடைக்காமல், உடலில் ஏற்கனவே இருக்கும் சத்துக்களும் நீங்கி, உடல் ஆரோக்கியம் விரைவில் பாழாவதோடு, பாலியல் வாழ்க்கையிலும் பிரச்சனைகளை உண்டாக்கி, குழந்தை பிறப்பதில் பிரச்சனையை உண்டாக்கும். உங்களுக்கு படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலாமாக இருக்கவும், பாலியல் வாழ்வில் சந்திக்கும் பிரச்சனைகளைத் தடுக்கவும் உதவும் உணவுகள் எவையென்று தெரிந்து கொள்ள வேண்டுமா? அப்படியானால் இக்கட்டுரையைத் தொடர்ந்து படியுங்கள்.

ஏனெனில் கீழே நீண்ட நேரம் படுக்கையில் குதூகலமாக இருக்க உதவும் அற்புத உணவுகள் பட்டியலிடப்பட்டுள்ளன. பேஸ்புக்கில் எங்களது செய்திகளை உடனுக்குடன் படிக்க க்ளிக் செய்யவும்

மாதுளை மாதுளையில் ஃபோலேட் மற்றும் வைட்டமின் சி நல்ல அளவில் நிறைந்துள்ளது. இதில் உள்ள சக்தி வாய்ந்த ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட், இரத்த நாளங்களின் ஆரோக்கியத்தை மேம்படுத்தி, உடல் முழுவதும் இரத்த ஓட்டம் சிறப்பாக இருக்க உதவும். குறிப்பாக ஆண்கள் மாதுளையை அதிகம் சாப்பிட்டால், இனப்பெருக்க உறுப்புக்களில் இரத்த ஓட்டத்தை அதிகரித்து விறைப்புத்தன்மை பிரச்சனை ஏற்படாமல் தடுக்கும். எனவே பாலியல் வாழ்க்கை சிறக்க தினமும் ஒரு டம்ளர் மாதுளை ஜூஸைக் குடிக்கும் பழக்கத்தைக் கொள்ளுங்கள்.

பூசணி விதைகள் பூசணிக்காய் வாங்கினால், அதில் உள்ள விதைகளைத் தூக்கி எறியாமல் நன்கு வெயிலில் உலர்த்தி, வறுத்து அன்றாட உணவில் தூவி சாப்பிடுங்கள். இல்லாவிட்டால், ஸ்நாக்ஸ் போன்று ஒரு பௌலில் போட்டு சாப்பிடுங்கள். பூசணி விதைகளில் ஆண்களின் புரோஸ்டேட் ஆரோக்கியத்தை அதிகரிக்கத் தேவையான ஜிங்க் சத்து வளமான அளவில் உள்ளது. ஜிங்க் சத்தானது, செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்தியை அதிகரிப்பதில் முக்கிய பங்கை வகிக்கிறது. அதோடு பூசணி விதைகளில் கால்சியம், மக்னீசியம், இரும்புச்சத்து, பொட்டாசியம், ஃபோலேட், வைட்டமின் ஏ போன்றவையும் ஏராளமான அளவில் உள்ளது.

சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கு சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கில் புற்றுநோய் எதிர்ப்பு, சர்க்கரை நோய் எதிர்ப்பு மற்றும் அழற்சி எதிர்ப்பு பண்புகள் அடங்கியுள்ளது. இத்தகைய சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கு பெண்களுக்கு மிகவும் நல்லது. இதில் உள்ள வைட்டமின் ஏ, பெண் செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்திக்கு மிகவும் முக்கியமானது. ஆய்வு ஒன்றில், வைட்டமின் ஏ சத்து, ஈஸ்ட்ரோஜென் அளவு அதிகரிக்க உதவுவதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. பைன் நட்ஸ் பைன் நட்ஸில் பாலியல் வாழ்க்கையை சிறப்பாக்கும் பண்புகள் அதிகம் உள்ளது. இந்த சிறிய நட்ஸை ஒருவர் அன்றாடம் சிறிது சாப்பிட்டு வந்தால், அதில் உள்ள அதிகளவிலான பைட்டோ கெமிக்கல்கள், வைட்டமின்கள், கனிமச்சத்துக்கள் மற்றும் ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் ஆண்களின் பாலியல் வாழ்வை சிறப்பாக்க உதவும். முக்கியமாக இதில் உள்ள போரான் என்னும் கனிமச்சத்து, டெஸ்டோஸ்டிரோன் அளவை மேம்படுத்த உதவுவதாக ஆய்வுகளில் கண்டறியப்பட்டுள்ளது.

புரூஸல்ஸ் புரூஸல்ஸ் சற்று கசப்பாகவும், சற்று துர்நாற்றத்துடனும் இருப்பதால், இது அனைவருக்குமே பிடிக்கும் என்று கூற முடியாது. ஆனால் இது மிகவும் ஆரோக்கியமான உணவுப் பொருட்களுள் ஒன்று. இந்த முளைக்கட்டிய புரூஸல்ஸ் தைராய்டு சுரப்பியின் செயல்பாட்டை மேம்படுத்த உதவுவதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. ஒருவருக்கு தைராய்டு பிரச்சனைகள் இருந்தால், அது அவர்களது பாலியல் வாழ்வையும் பாதிக்கும். எனவே தைராய்டு பிரச்சனைகளைத் தவிர்க்கவும், பாலியல் வாழ்க்கை சிறக்கவும் புரூஸல்ஸை அடிக்கடி சாப்பிடுங்கள். ஆப்பிள் அனைத்து காலங்களிலும் கிடைக்கக்கூடிய ஓர் பழம் தான்

ஆப்பிள். தினமும் ஒரு ஆப்பிள் சாப்பிட்டால், மருத்துவரிடம் செல்ல வேண்டிய அவசியமே இருக்காது. குறிப்பாக ஆப்பிளை ஒருவர் தினந்தோறும் ஒன்று சாப்பிட்டு வந்தால், அது ஒருவரது பாலியல் வாழ்க்கையை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ளும். அதிலும் ஆப்பிளை தோல் நீக்காமல் அப்படியே சாப்பிட்டால் தான், ஆப்பிளில் உள்ள முழு சத்துக்களையும் கிடைக்கச் செய்யும். கேல் கேல் கீரைகளில் வைட்டமின் ஏ சத்து அதிகம் உள்ளது. அதோடு இதில் வைட்டமின் சி மற்றும் வைட்டமின் பி6 சத்தும் அதிகம் உள்ளது. வைட்டமின் பி6 மூளையின் செயல்பாட்டிற்கு மிகவும் முக்கியமானது மற்றும் செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்திக்கும் அவசியமானது.

இந்த வைட்டமின் சத்து ஒருவரது உடலில் குறைந்தால், அதனால் பாலியல் வாழ்வில் பிரச்சனைகளை சந்திக்க நேரிடும். கிவி கிவி பழத்தில் வைட்டமின் சி என்னும் சக்தி வாய்ந்த ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட் அதிகம் உள்ளது. ஆய்வு ஒன்றில்

ஆரஞ்சு பழத்தை விட அதிகளவில் ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் இருப்பதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. மற்றொரு ஆய்வில் கிவி பழம் இதய நோய்களின் அபாயத்தைத் தடுக்கும். ஒருவரது இதயம் மற்றும் இரத்த நாளம் ஆரோக்கியமாக இருந்தால் தான், பாலியல் வாழ்க்கை சிறப்பாக இருக்கும். எனவே பாலியல் பிரச்சனைகளைத் தடுக்கவும், படுக்கையில் நீண்ட நேரம் சிறப்பாக செயல்படவும் தினமும் ஒரு கிவி பழத்தை சாப்பிடுங்கள். கிரான்பெர்ரி கிரான்பெர்ரி பழம் இனிப்பு கலந்த கசப்பு சுவையுடன் இருப்பதால்,

இது சிலருக்கு பிடிக்கும், இன்னும் சிலருக்கு பிடிக்காமலும் இருக்கும். ஆனால் இந்த சிறிய பழத்தை தினமும் ஒரு கையளவு சாப்பிட்டு வந்தால், சிறுநீர்ப்பை மற்றும் சிறுநீர் பாதையின் ஆரோக்கியம் மேம்படும். ஒருவருக்கு சிறுநீர் பாதையில் தொற்றுக்கள் இருந்தால், அது பாலியல் வாழ்வில் பிரச்சனைகளை உண்டாக்கும். ஆகவே இந்த பழத்தை கிடைக்கும் போது தவறாமல் சாப்பிடுங்கள். வால்நட்ஸ் நட்ஸ்களில் ஒன்றான வால்நட்ஸ் பாலியல் வாழ்வை சிறப்பாக்க உதவும். இதில் உள்ள அதிகளவிலான ஒமேகா-3 கொழுப்பு அமிலங்கள், மூளை மற்றும் இரத்த நாளங்களின் ஆரோக்கியத்திற்கு மிகவும் முக்கியமானது. ஒருவர் அதிகளவில் ஒமேகா-3 கொழுப்பு அமிலம் நிறைந்த உணவுகளை உட்கொண்டால், அது மனநிலையை மேம்படுத்தி, செக்ஸ் வாழ்க்கையை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ளும். தர்பூசணி தர்பூசணியில் தக்காளியை விட அதிகளவில் லைகோபைன் உள்ளது. இது இரத்த நாளங்களை ரிலாக்ஸ் அடையச் செய்து, உடல் முழுவதும் இரத்த ஓட்டத்தை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ள உதவும். மேலும்

தர்பூசணி ஒரு நேச்சுரல் வயாகரா. ஆகவே இந்த பழத்தை அதிகம் சாப்பிட்டால், பாலியல் வாழ்க்கை சிறப்பாகவும், குதூகலமாகவும் இருக்கும். வாழைப்பழம் வாழைப்பழத்தில் பொட்டாசியம் அதிகம் உள்ளது. இது சோடியத்தால் ஏற்படும் தாக்கத்தைத் தடுக்க உதவும். உப்பு நிறைந்த உணவுகளை அதிகம் சாப்பிட்டால், அது அந்தரங்க பகுதியில் இரத்த ஓட்டத்தை தடை செய்து, பாலியல் பிரச்சனைகளை சந்திக்கச் செய்யும்.

ஆனால் தினமும் ஒரு வாழைப்பழத்தை சாப்பிட்டால், அது சோடியத்தால் ஏற்படும் பிரச்சனைகளைத் தடுத்து, உடலில் இரத்த ஓட்டத்தை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ள உதவி, பாலியல் வாழ்க்கையை சிறக்கச் செய்யும். உருளைக்கிழங்கு உருளைக்கிழங்கில் பொட்டாசியம் அதிகம் உள்ளது. இந்த உருளைக்கிழங்கை உணவில் ஒருவர் தினமும் சிறிது சாப்பிட்டு வந்தால், அது மன அழுத்தம் மற்றும் மன இறுக்கத்தால், பாலியல் வாழ்க்கை பாதிக்கப்படுவதைத் தடுக்கும். எனவே நீங்கள் படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலமாக இருக்க விரும்பினால், உருளைக்கிழங்கை அடிக்கடி உணவில் சேர்த்துக் கொள்ளுங்கள்.

Related Articles

2,287 Comments

 1. Iím impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog thatís both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 2. Hi! I could have sworn Iíve visited your blog before but after browsing through many of the articles I realized itís new to me. Anyways, Iím definitely delighted I stumbled upon it and Iíll be book-marking it and checking back often!

 3. After looking at a few of the blog articles on your website, I truly like your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website as well and let me know how you feel.

 4. My family all the time say that I am killing my time here at web, however I know I am getting experience all the time by reading thes pleasant articles.|

 5. Great web site you’ve got here.. Itís difficult to find good quality writing like yours these days. I truly appreciate individuals like you! Take care!!

 6. After going over a handful of the blog posts on your blog, I truly like your way of blogging. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site too and tell me how you feel.

 7. After exploring a few of the blog articles on your blog, I honestly appreciate your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my web site too and let me know what you think.

 8. I blog frequently and I seriously thank you for your content. This article has really peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed as well.

 9. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing issues with your RSS. I donít know why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 10. You made some really good points there. I looked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 11. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 12. After looking into a number of the blog posts on your web site, I really like your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Take a look at my website as well and let me know how you feel.

 13. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 14. The very next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, nonetheless I truly believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you were not too busy looking for attention.

 15. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

 16. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you finding the time and effort to put this information together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 17. I need to to thank you for this wonderful read!! I absolutely loved every bit of it. I’ve got you book marked to check out new stuff you postÖ

 18. You are so interesting! I do not suppose I have read anything like this before. So nice to find somebody with a few genuine thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 19. Howdy! This post couldnít be written any better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. Thank you for sharing!

 20. I was very happy to discover this web site. I want to to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you book marked to check out new stuff on your web site.

 21. Iím amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog thatís both educative and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my hunt for something regarding this.

 22. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be thankful to you.|

 23. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a very good articleÖ but what can I sayÖ I procrastinate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

 24. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Many thanks!

 25. Right here is the right website for anybody who would like to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need toÖHaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for decades. Wonderful stuff, just great!

 26. Hello, I do think your website could possibly be having web browser compatibility issues. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Apart from that, great blog!

 27. Hello, I do believe your web site could be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 28. Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this web site.

 29. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 30. I was pretty pleased to find this site. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book-marked to see new things in your site.

 31. Right here is the right webpage for anyone who would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for years. Great stuff, just excellent!

 32. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 33. Hello there, There’s no doubt that your blog may be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great blog!

 34. You’re so interesting! I don’t think I’ve truly read something like that before. So nice to discover another person with some unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone with a bit of originality!

 35. I’m very pleased to find this page. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you book-marked to see new things on your site.

 36. I must thank you for the efforts you have put in writing this site. I really hope to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal site now 😉

 37. This is the perfect site for everyone who wishes to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will need toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for years. Wonderful stuff, just excellent!

 38. Hi there! I simply want to give you a big thumbs up for the excellent info you’ve got right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

 39. An interesting discussion is definitely worth comment. I do think that you should write more about this subject, it might not be a taboo matter but typically people don’t discuss such topics. To the next! Best wishes!!

 40. Im happy I found this blog, I couldnt discover any info on this subject matter prior to. I also run a site and if you want to ever serious in a little bit of guest writing for me if possible feel free to let me know, im always look for people to check out my site. Please stop by and leave a comment sometime!

 41. After looking at a number of the articles on your site, I honestly like your way of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know what you think.

 42. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 43. You made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 44. This is the right site for anybody who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been written about for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 45. Hello! I simply wish to offer you a big thumbs up for your great information you have right here on this post. I will be coming back to your web site for more soon.

 46. Can I just say what a comfort to uncover someone who genuinely knows what they are discussing on the web. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 47. Hello there! I could have sworn Iíve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized itís new to me. Anyhow, Iím definitely delighted I discovered it and Iíll be bookmarking it and checking back frequently!

 48. you are really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you are doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 49. Thanks, I’ve recently been looking for info approximately this subject for a long time and yours is the best I’ve came upon so far. However, what in regards to the conclusion? Are you sure in regards to the source?

 50. How to ซื้อของออนไลน์กับ Shopee ได้เงินคืนที่ ShopBack How to ซื้อของออนไลน์กับ Shopee ได้เงินคืนที่ ShopBack ให้เข้าช้อปปิ้งสินค้าและบริการผ่านทางเว็บไซต์หรือแอพพลิเคชั่นของ ShopBack ช่วงนี้หน้าร้อน ซื้อของ

 51. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I truly believed you’d have something interesting to say. All I hear is a bunch of moaning about something you can fix if you were not too busy searching for attention.

 52. This is some helpful material. It took me a while to locate this web site but it was worth the time. I noticed this page was hidden in bing and not the number one spot. This web page has a ton of first-class material and it does not deserve to be burried in the search engines like that. By the way I am going to save this site to my list of favorites.

 53. ยุทธพงศ์ บี้ อนุทิน แจงปมซื้อเอทีเคจาก ณุศาศิริ ปูดสัมพันธ์ลึกเพื่อน กล่าวถึงการจัดซื้อเอทีเคที่ส่อไม่โปร่งใสว่า ขณะนี้องค์การเภสัชกรรม กระทรวงสาธารณสุข สธ จะสั่งซื้อชุดตรวจ 8 5 ล้านชุดของบ ซื้อของ