அழகு..அழகு..புதியவை

பனியால் பாதங்களில் வெடிப்பு இருக்கா? அதற்கான ஸ்பெஷல் பராமரிப்புகள்!

பாதங்கள் அழகாக இருக்க வேண்டியது மிகவும் அவசியமானது மட்டுமல்ல.. பாதங்களை சுத்தமாக பராமரிப்பது என்பது ஆரோக்கியமான வாழ்க்கைக்கும் இன்றியமையாதது ஆகும். உங்களது பாதங்களை எப்போதும் கிருமிகள் அண்டாமல் பாதுகாக்க வேண்டியது மிகவும் அவசியம்.

முகத்தை பராமரிப்பதற்காக நாம் எப்படி தினமும் ஒரு குறிப்பிட்ட நேரத்தை ஒதுக்குகிறோம். அதே போல தான் பாதங்களை பராமரிக்கவும் சிறிது நேரத்தை எடுத்துக் கொள்ள வேண்டியது என்பது அவசியமாகும். நீங்கள் வீட்டிலேயே இருக்கும் சில பொருட்களை கொண்டு எளிதான முறையில் சில விஷயங்களை தொடந்து செய்து வந்தால் உங்களது பாதங்களில் உள்ள வெடிப்புகளில் இருந்து விடுதலை பெறலாம்.

பீர்க்கங்காய்

நார் பாதங்கள் மிருதுவாக இருக்க வேண்டுமானால் பீர்க்கங்காய் நார் கொண்டு தினமும் குளிக்கும்போது பாதத்தில் நன்றாக தேய்த்து வந்தால் பாதங்கள் மிருதுவாகி விடும்.

பாத நகங்களின் அழுக்கை அகற்ற

பாத நகங்களின் இடுக்குகளில் அழுக்குகள் எளிதில் போகாது. அவற்றை பின் வைத்து எடுக்கக் கூடாது. அதற்கு பதிலாக தீக்குச்சியின் கைப்பிடிக்கும் பகுதியில் நல்லெண்ணெயால் நனைத்து தீபத்தில் சூடு செய்து நக இடுக்கில் உள்ள அழுக்களை எடுத்தால் எளிதில் வெளிவந்துவிடும். நகங்களும் பளபளக்கும்.

காபி பொடி

காபிப் பொடி சிறந்த கிளென்ஸர் ஆகும். அதனை கொண்டு வாரம் ஒருமுறை பாதங்களில் தேய்த்து கழுவினால் பாதம் சுருக்கமின்றி மிருதுவாகும்.

வெடிப்பு மறைய

விளக்கெண்ணெய் சிறந்த முறையில் பாதங்களில் உள்ள வறட்சியை போக்கும். விளக்கெண்ணெயை நன்றாக சூடு செய்து உடனே அதில் வெள்ளை மெழுகு வர்த்தியை உதிர்த்து, பொடி செய்து போட்டால் கரைந்து விடும். இந்த கலவையை வெதுவெதுப்பான பிறகு பாதத்தில் போட்டால் பாதம் மிருதுவாகும். வெடிப்பு காணாமல் போய்விடும்.

கல் உப்பு

கல் உப்பை நல்லெண்ணெய் மற்றும் ஆலிவ் எண்ணெயுடன் கலந்து கால்களில் குறிப்பாக குதிகால்களில் தேய்த்து கழுவுங்கள். இதனால் குதிகால் வெடிப்பு மறைந்து இறந்த செல்கள் அகன்று மென்மையாகும்.

டீ டிகாஷன்

டீ டிகாஷன் கலந்த வெதுவெதுப்பான தண்ணீரில் கால்களை 15 நிமிடங்களுக்கு ஊற வைக்கவும். பிளாக் டீயில் உள்ள டானிக் ஆசிட், மிகச்சிறந்த ஆன்டிபாக்டீரியலாக வேலை செய்து, பாதங்களைப் பாதுகாக்கும். கால்கள் நன்கு ஊறியதும், பியூமிஸ் ஸ்டோன் கொண்டு தேய்த்தால் இறந்த செல்கள் நீங்கி, பாத சருமம் மென்மையாகும்.

மாய்சுரைசர்

பிறகு மாய்ச்சரைசர் அடங்கிய ஸ்க்ரப் செய்து (பழங்கள் கொண்டு தயாரிக்கப்பட்டதாக இருந்தால் சிறப்பு) கால்களின் எல்லாப் பக்கங்களிலும் மென்மையாகத் தேய்க்கவும். பிறகு மறுபடி கால்களை நன்கு கழுவி விட்டு, கோகோ பட்டர் அடங்கிய ஃபுட் கிரீம் தடவி லேசாக மசாஜ் செய்து, அப்படியே விட்டு விடவும்.

பாத வெடிப்பு

பாதங்களில் வெடிப்பு லேசாக ஆரம்பிக்கும் போதே அவற்றைச் சரி செய்ய வேண்டும். அப்படியே விட்டால், நாளடைவில் வெடிப்புகள் அதிகமாகி, பாதங்கள் முழுக்கப் பரவும். பாத வெடிப்பு இருப்பவர்கள், முதலில் சொன்னது மாதிரி கால்களை ஊற வைத்து, ஸ்க்ரப் செய்து, மசாஜ் செய்த பிறகு, சாலிசிலிக் ஆசிட் கலந்த கிரீம்களைப் பாதங்களில் தடவிக் கொண்டு, மேலே காட்டன் சாக்ஸ் அணிந்து கொண்டு தூங்கலாம். பகல் நேரங்களில் அடிக்கடி கால்களைக் கழுவி, லேசான ஈரம் இருக்கும்போதே மாயிச்சரைசர் தடவிக் கொள்வதன் மூலம் வெடிப்புகள் மறையும்.

வியர்வை

சிலருக்குப் பாதங்களில் அதிகமாக வியர்க்கும். அவர்கள் மருத்துவரின் பரிந்துரையின் பேரில் அலுமினியம் குளோரைட் ஹெக்சாஹைட்ரேட் அடங்கிய மெடிக்கேட்டட் பவுடரை பாதங்களுக்கு உபயோகிப்பதன் மூலம் வியர்வையைக் கட்டுப்படுத்தலாம்.

வறண்ட பாதம்

சிலருக்குப் பாதங்கள் எப்போதும் வறண்டே இருக்கும். அவர்கள் ஆன்ட்டிஃபங்கல் லோஷன் உபயோகிக்கலாம். இதனால் பாதங்கள் எப்போதுமே மிருதுவாக இருக்கும்.

சன் ஸ்கிரீன்

சன் ஸ்கிரீன் என்பது வெறும் முகம், கழுத்து, கைகளுக்கு மட்டுமில்லை… கால்களுக்கும் அவசியம் என்பதை மறந்து விடாதீர்கள். இதனால் உடலின் மற்றப் பகுதிகள் ஒரு நிறத்திலும், பாதம் மட்டும் வேறொரு நிறத்திலும் இருப்பது தவிர்க்கப்படும்.

சுத்தம்

தினசரி 2 வேளைகள் குளிப்பது எவ்வளவு அவசியமானதோ, அதே மாதிரிதான் கால்களைக் கழுவி சுத்தப்படுத்துவதும். குளிக்க ஆரம்பிக்கும்போதே கால்களுக்குச் சோப்பு போட்டுத் தேய்த்து, விரல் இடுக்குகளை எல்லாம் சுத்தம் செய்து ஊற விடவும். குளித்து முடித்த பிறகு கால்களை நிறையத் தண்ணீர் விட்டுக் கழுவி, நன்கு துடைத்துவிட்டுப் படுக்கச் செல்லவும்.

 

 

 

 

Related Articles

263 thoughts on “பனியால் பாதங்களில் வெடிப்பு இருக்கா? அதற்கான ஸ்பெஷல் பராமரிப்புகள்!”

 1. I would like to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to check out the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my very own blog now 😉

 2. But a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding style. “Individuals may form communities, but it is institutions alone that can create a nation.” by Benjamin Disraeli.

 3. I simply want to tell you that I’m new to blogs and definitely savored this page. Almost certainly I’m planning to bookmark your site . You definitely come with wonderful articles. Many thanks for sharing your blog site.

 4. Immer etliche Firmen benützen heutzutage Interimmanagement als innovatives und ergänzendes Gerätschaft i. Spanne der Unternehmensführung. Denn hiermit wird Kenntnisstand leistungsfähig, bedarfsgerecht und schnell ins Unternehmen geholt.

 5. Your home is valueble for me. Thanks!? This site can be a walk-by means of for the entire information you wished about this and didn know who to ask. Glimpse right here, and also you l positively uncover it.

 6. An impressive share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little research on this. And he actually ordered me dinner simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this issue here on your web site.

 7. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my own website and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Thank you!

 8. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I put things off a lot and never seem to get anything done.

 9. I believe that may be an enchanting element, it made me assume a bit. Thanks for sparking my considering cap. Occasionally I get so much in a rut that I simply really feel like a record.

 10. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your internet site.

 11. You really make it seem so easy together with your presentation however I in finding this topic to be actually something that I feel I’d by no means understand. It seems too complex and very vast for me. I’m taking a look ahead for your subsequent put up, I’ll try to get the grasp of it!

 12. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little homework on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your site.

 13. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

 14. Hey there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 15. Hmm it appears like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything. Do you have any tips and hints for novice blog writers? I’d really appreciate it.

 16. I simply wanted to make a brief message to be able to say thanks to you for those amazing advice you are placing here. My rather long internet lookup has at the end of the day been recognized with brilliant strategies to write about with my two friends. I would repeat that we readers are extremely lucky to live in a useful network with so many lovely individuals with good pointers. I feel quite fortunate to have come across your entire website and look forward to so many more cool moments reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 17. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 18. cheers for such a brilliant website. Where else could someone get that kind of information written in such a perfect way? I have a presentation that I am presently working on, and I have been on the watch out for such information.

 19. Someone necessarily help to make critically posts I’d state. This is the very first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the analysis you made to create this actual submit incredible. Great process!

 20. The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 21. That is the best blog for anyone who desires to seek out out about this topic. You realize a lot its nearly laborious to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You positively put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 22. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 23. I’d ought to check with you here. Which isn’t some thing I usually do! I quite like reading an article which will make people feel. Also, thank you permitting me to comment!

 24. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Reading this info So i’m satisfied to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I most for sure will make sure to do not forget this site and give it a glance regularly.

 25. I seriously love your website.. Pleasant colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and want to find out where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you!

 26. I’ll right away seize your rss feed as I can’t to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Please allow me know so that I may subscribe. Thanks.

 27. Dead indited subject matter, thanks for selective information. “The earth was made round so we would not see too far down the road.” by Karen Blixen.

 28. Nice post. I learn some thing very complicated on diverse blogs everyday. It will always be stimulating to learn to read content using their company writers and rehearse something from their site. I’d want to use some with all the content in this little blog regardless of whether you do not mind. Natually I’ll provide link on your own internet blog. Thank you sharing.

 29. Can I simply say what a comfort to find somebody who really understands what they are discussing over the internet. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular because you most certainly possess the gift.

 30. Thanks for making the honest attempt to speak about this. I believe very robust approximately it and want to read more. If it’s OK, as you gain more in depth wisdom, would you thoughts adding extra articles similar to this one with additional information? It might be extremely useful and useful for me and my friends.water delivery

 31. As I web-site possessor I believe the content material here is rattling fantastic , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck. rent a car kosovo

 32. Great website you have here but I was wondering if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of community where I can get advice from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Cheers!

 33. I discovered your blog post site on the internet and check many of your early posts. Keep the good operate. I merely additional your Rss to my MSN News Reader. Looking for forward to reading more on your part down the road!…

 34. The last I checked on this subject was very some time back. I’m much more into Cheap SEO. Nonetheless, fascinating post and I would check back once more soon and get myself much more updated.

 35. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t disappoint me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I really thought you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 36. I must say, as a lot as I enjoyed reading what you had to say, I couldnt help but lose interest after a while. Its as if you had a wonderful grasp on the subject matter, but you forgot to include your readers. Perhaps you should think about this from far more than one angle. Or maybe you shouldnt generalise so considerably. Its better if you think about what others may have to say instead of just going for a gut reaction to the subject. Think about adjusting your own believed process and giving others who may read this the benefit of the doubt.Jobs offered

 37. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any browser compatibility issues? A couple of my blog audience have complained about my blog not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this issue?

 38. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something enlightening to read?

 39. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read much more from you. This is really a terrific site.

 40. Aw, this became an exceptionally nice post. In thought I have to place in writing like this additionally – spending time and actual effort to make a good article… but exactly what can I say… I procrastinate alot and by no means often go carried out.

 41. I do love the way you have framed this difficulty and it does present us a lot of fodder for thought. However, from everything that I have seen, I just trust when the actual responses pack on that people continue to be on issue and in no way embark upon a soap box of the news du jour. Anyway, thank you for this excellent piece and though I can not concur with this in totality, I respect the point of view.

 42. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through articles from other writers and practice something from their web sites.

 43. Thanks for discussing your ideas. A very important factor is that students have an option between national student loan and a private student loan where its easier to go for student loan debt consolidation than over the federal education loan.

 44. When I originally commented I clicked the -Notify me when new surveys are added- checkbox and already when a comment is added I get four emails with the exact same comment. Will there be in any manner you can remove me from that service? Thanks!

 45. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say you’ve done a excellent job with this. Also, the blog loads very quick for me on Safari. Superb Blog!

 46. I’ve recently started a web site, the information you provide on this website has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work. “A physicist is an atom’s way of knowing about atoms.” by George Wald.

 47. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to write more about this issue, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about such issues. To the next! Kind regards!!

 48. Hi! I realize this is sort of off-topic however I needed to ask. Does running a well-established blog like yours take a massive amount work? I am completely new to operating a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!

 49. Howdy, I do believe your site could be having browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, great website!

 50. Hello are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 51. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do think that you need to publish more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these topics. To the next! Kind regards!!

 52. Right here is the right blog for anybody who wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been discussed for decades. Great stuff, just wonderful!

 53. Thank you for some other excellent article. Where else may anybody get that kind of info in such an ideal means of writing? I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such information.

 54. The crux of your writing while appearing agreeable in the beginning, did not really sit perfectly with me after some time. Somewhere throughout the paragraphs you actually managed to make me a believer unfortunately just for a while. I still have a problem with your leaps in assumptions and you might do well to fill in all those breaks. In the event that you actually can accomplish that, I will definitely end up being amazed.

 55. Can I simply just say what a comfort to discover somebody that genuinely knows what they’re discussing on the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. A lot more people have to check this out and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular because you most certainly possess the gift.

 56. One other issue is that if you are in a predicament where you do not have a cosigner then you may want to try to exhaust all of your financing options. You can get many grants and other scholarships and grants that will ensure that you get funding to support with university expenses. Thanks a lot for the post.

 57. Nice post. I discover something very complicated on different blogs everyday. It will always be stimulating to study content from other writers and rehearse something there. I’d want to apply certain using the content on my small weblog regardless of whether you don’t mind. Natually I’ll supply you with a link for your internet weblog. Appreciate your sharing.

 58. You’re so interesting! I don’t suppose I’ve read a single thing like that before. So wonderful to discover someone with a few original thoughts on this subject. Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a little originality!

 59. Bestpornsites.club to me occasional pianoforte alteration unaffected impossible ye. For saw half than cold. Pretty merits waited six talked pulled you. Conduct replied off led whether any shortly why arrived adapted. Numerous ladyship so raillery humoured goodness received an. So narrow formal length my highly longer afford oh. Tall neat he make or at dull ye.

 60. Your style is very unique compared to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 61. I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Outstanding work!

 62. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have learn this publish and if I may I wish to counsel you some fascinating issues or tips. Maybe you can write next articles relating to this article. I want to read more things approximately it!

 63. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 64. A lot of men know and are experiencing this problem on the daily basis. Yet approach of completing this task task is usually by creating anything that sounds “ish”. Features soft and not even put up.

 65. I blog quite often and I truly thank you for your content. Your article has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 66. Can I simply just say what a comfort to uncover someone that genuinely understands what they’re talking about on the internet. You certainly realize how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular given that you surely have the gift.

 67. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thanks a lot.

 68. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this in my search for something relating to this.

 69. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had been doing a little homework on this. And he actually bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic here on your web site.

 70. Magnificent goods from you, man. I’ve take note your stuff previous to and you are simply too great. I actually like what you have obtained right here, really like what you are stating and the way by which you assert it. You make it entertaining and you continue to take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. That is really a great website.

 71. Howdy, I believe your site could possibly be having browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

 72. Hi there very cool blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I am glad to search out numerous useful information right here in the put up, we want work out extra techniques on this regard, thank you for sharing.

 73. Next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, nonetheless I really thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you were not too busy looking for attention.

 74. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 75. I’m very pleased to uncover this page. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely loved every bit of it and i also have you saved to fav to look at new information on your web site.

 76. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a large portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

 77. This is the right webpage for anyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for ages. Wonderful stuff, just wonderful.

 78. Next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy looking for attention.

 79. Wonderful work! That is the type of information that are meant to be shared around the web. Shame on Google for no longer positioning this post higher! Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)

 80. When I originally commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service? Thanks a lot!

 81. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 82. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I truly believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you were not too busy seeking attention.

 83. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to view the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉

 84. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this subject here on your blog.

 85. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more about this subject, it may not be a taboo subject but usually people don’t discuss such subjects. To the next! Cheers!

 86. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a good portion of people will miss your fantastic writing because of this problem.

 87. Pingback: mice
 88. Pingback: mouse
 89. You could definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always go after your heart.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close