ஆரோக்கியம்புதியவை

உங்கள் ஆயுளை கூட்டும் 20 நிமிட உடற்பயிற்சி

உங்கள் ஆயுளை கூட்டும் 20 நிமிட உடற்பயிற்சி

உடலை அழகாகவும் ஆரோக்கியமாகவும் உறுதியாகவும் வைத்துக்கொள்ள பலவித உடற்பயிற்சிகளை செய்து வருகிறோம். உடற்பயிற்சிகள் செய்வதற்கு முன்பும், அதற்குப் பிறகும், எலும்பு இணைப்பு களையும் தசை மண்டலங்களையும் சருமத்தையும் நீட்டி – சுருக்குவதை (Stretching) பலரும் செய்வதில்லை. அதன் உன்னத அருமை யாருக்கும் தெரிவதில்லை.

தினமும் நீங்கள் விரும்பிச் செய்யும் நடைப்பயிற்சி, ஓட்டப்பயிற்சி, நீந்தும் பயிற்சி, ஏரோபிக்ஸ், பளு தூக்கும் உடற்பயிற்சிக் கூடம், உங்களுக்கு பிரியப்பட்ட எந்த விளையாட்டும் ஆகட்டும்… இவற்றைச் செய்வதற்கு முன்பும் (Before warm up) ஓடி களைத்த பின்பும் (Cooling Down) எலும்புகளின் அனைத்து இணைப்புகளையும், எல்லா தசை மண்டலங்களையும், உடலின் தோலையும் சுருக்கி – நீட்டும் (Stretching) பயிற்சி மிகவும் முக்கியமானது.இது தினமும் 15 முதல் 20 நிமிடங்கள் செய்வதால், உடல் ரப்பர் போல வளைந்து கொடுத்து (Flexibility) உங்களையும் புத்துணர்ச்சி அடையச் செய்து, நம் ஆயுளையும் 10 ஆண்டுகள் ஆரோக்கியத்தோடு கூட்டுகிறது என்பதே விஞ்ஞானப்பூர்வ உண்மை.

உடற்பயிற்சிகள் செய்வதற்கு முன் சரியான முறையில் தயாராவதும், உடற்பயிற்சிகள் செய்து முடித்தவுடன், உடனே திட்டமிட்ட, சரியான முறைகளில் களைப்பை நீக்குவதுமே! இந்த முறையை கடைப்பிடிப்பதால் உடலில் உள்ள அனைத்து அணுக்களுக்கும் ஆக்ஸிஜன் செல்கிறது.

உடற்பயிற்சி செய்வதால் ஏற்படும் தசை மற்றும் எலும்பு இணைப்புகளின் முறுக்கை (Tightness) இறுக்கத்தன்மையை (Stiffness) முழுவதுமாக குறைத்து அடுத்த வேலைப்பளுவை செய்ய தயாராவதோடு, அடுத்தடுத்த நாட்களுக்கு, வாழ்க்கை முழுவதும் உடற்பயிற்சியை மகிழ்ச்சிகரமாக, ஆர்வத்தோடு செய்யவும் ஆயுளை நீட்டிக்கவும் உதவுகிறது.சிறப்புப் பயிற்சியை நல்ல பயிற்சியாளரிடம் கற்று செய்ய வேண்டும். அவர்களின் மேற்பார்வையில் செய்வது மிக முக்கியம். ஏனெனில், சிறிய எலும்புகளின் இணைப்புகள், உறுதியான எலும்புகளின் இணைப்புகள், நீண்ட தசைகள், சிறிய தசைகள், மென்மையான தசைகள், கடின-கெட்டியான தசைகள் என அதற்கு ஏற்றவாறு சுருக்கி – நீட்டும் பயிற்சியும் அதன் நேரமும் வேறுபடும்.

Related Articles

95 thoughts on “உங்கள் ஆயுளை கூட்டும் 20 நிமிட உடற்பயிற்சி”

 1. That is the suitable blog for anybody who wants to find out about this topic. You realize so much its almost onerous to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just great!

 2. Hi there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Kudos

 3. Excellent read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he actually bought me lunch since I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “No one can wear a mask for very long.” by Seneca.

 4. Hello there! This post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I’ll send this information to him. Pretty sure he will have a very good read. Thank you for sharing!

 5. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I’m hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now 😉

 6. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in reality bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you develop into experience, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is highly useful for me. Large thumb up for this blog publish!

 7. I absolutely love your website.. Great colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own site and would love to learn where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

 8. Intimately, the post is in reality the greatest on this worthy topic. I suit in with your conclusions and also can thirstily look forward to your forthcoming updates. Saying thanks can not just be sufficient, for the awesome lucidity in your writing. I will perfect away grab your rss feed to stay privy of any updates. Authentic work and much success in your business endeavors!

 9. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

 10. Thanks for your useful post. Through the years, I have come to understand that the symptoms of mesothelioma are caused by this build up of fluid regarding the lining on the lung and the breasts cavity. The disease may start within the chest region and multiply to other parts of the body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight-loss, severe breathing trouble, temperature, difficulty swallowing, and infection of the neck and face areas. It should be noted that some people living with the disease never experience almost any serious indicators at all.

 11. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I found it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 12. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Exceptional work!

 13. Terrific work! This is the type of info that should be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 14. fantastic post, very informative. I ponder why the other experts of this sector do not understand this. You should proceed your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 15. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this sort of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this website and give it a glance regularly.

 16. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days..

 17. I have learn some just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much effort you set to make the sort of magnificent informative website.

 18. What i don’t realize is if truth be told how you’re not actually much more well-preferred than you may be now. You’re so intelligent. You already know therefore significantly in relation to this topic, produced me individually imagine it from a lot of varied angles. Its like women and men are not fascinated unless it is something to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. At all times care for it up!

 19. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always helpful to read articles from other authors and use something from their web sites.

 20. I’ll right away take hold of your rss feed as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 21. I found your weblog website on google and verify a few of your early posts. Proceed to maintain up the superb operate. I just extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. In search of ahead to reading more from you in a while!…

 22. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this in my search for something concerning this.

 23. Excellent post. Keep posting such kind of info on your blog. Im really impressed by your site. Hi there, You have performed a great job. I will definitely digg it and in my view recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this website.Feel free to visit my blog post; how-to-make-extra-money-real.blogspot.com

 24. I purchased this wow gold for the purpose of this Fourteen year old granddaughter. She really likes these products. I attemptedto place them on to find out if I would like a set, they are difficult for a mature man or woman to on the subject of whether they have had a higher arched foot or so. The additional set I found regarding my best A dozen year-old granddaughter who actually treasures them as well with their comfort and ease, fashionth, etc.

 25. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close