உலக நடப்புகள்புதியவை

உங்க ராசியை சொல்லுங்க… நீங்க எந்த கெட்ட பழக்கத்தை கைவிடணும்-ன்னு நாங்க சொல்றோம்…

அனைவருக்குமே கெட்ட பழக்கங்கள் என ஏதாவது ஒன்று இருக்கும். ஆனால் அந்த கெட்ட பழக்கங்களுக்கும், நமது ராசிக்கும் சம்பந்தம் உள்ளது என்பது தெரியுமா? ஜோதிடத்தின் படி, ஒவ்வொரு ராசிக்காரர்களுககும் ஒவ்வொரு விதமான கெட்ட பழக்கங்கள் இருக்குமாம். இந்த கெட்ட பழக்கங்கள் தான், அவர்களது வாழ்வின் முன்னேற்ற காலத்தில் இடையூறை உண்டாக்குகிறது எனவும் ஜோதிடம் கூறுகிறது. இத்தகைய கெட்ட பழக்கங்களை ஒவ்வொரு ராசிக்காரர்களும் கைவிட்டால், வாழ்க்கை சிறக்கும் எனவும் ஜோதிடம் கூறுகிறது. உங்கள் ராசிப்படி உங்களுக்கு எந்த மாதிரியான கெட்ட பழக்கம் இருக்கும் என்பதை தெரிந்து கொள்ள வேண்டுமா? இக்கட்டுரையில் எந்த ராசிக்காரர்கள் எந்த கெட்ட பழக்கத்தைக் கைவிட வேண்டுமென தெளிவாக கொடுக்கப்பட்டுள்ளது. அதைப் படித்து தெரிந்து, வெற்றிக்கு இடையூறாக இருக்கும் அப்பழக்கத்தைக் கைவிட்டு, வாழ்க்கையை சிறப்பாக கொண்டு செல்லுங்கள்.

 மேஷம்

மேஷ ராசிக்கார்களுக்கு பொறுமை என்பதே கிடையாது. வாழ்வில் பொறுமை என்பது மிகவும் அவசியம். பொறுமை இல்லாவிட்டால், அதனால் பல பிரச்சனைகளை மட்டுமே சந்திக்க முடியும். இந்த ராசிக்காரர்கள் பொறுமையுடன் இருக்க முயற்சிக்க வேண்டும். இதனால் எந்த ஒரு பிரச்சனையையும் நன்கு பொறுமையாக கையாண்டு தீர்வு காண முடியும். மேலும் பொறுமையைக் கையாண்டால், தேவையில்லாத பிரச்சனைகளைத் தவிர்த்து, வெற்றிப் பாதையில் உள்ள தடைகளை உடைக்கலாம்.

ரிஷபம் ரிஷப ராசிக்காரர்கள் அடைப்பட்ட கிளி போல் இருப்பதைத் தவிர்க்க வேண்டும். அதைத் தவிர்த்து வெளியே நண்பர்களுடன் பார்ட்டியில் கலந்து கொள்வது, வெளியே பல இடங்களுக்குச் சென்று பல நபர்களை சந்தித்து நட்பை வளர்த்துக் கொள்வதென இருக்க வேண்டும். இதை விட்டு யாருடனும் பேசாமல், தனியாகவே இருந்தால், அதனால் முரட்டுத்தனமான நபராகவே இருக்கக்கூடும்.

மிதுனம் மிதுன ராசிக்காரர்களிடம் இருக்கும் ஒரு கெட்ட பழக்கம், தங்களது தீர்மானங்களைப் பற்றி வருத்தமாக இருப்பது. இந்த ராசிக்காரர்கள் வாழ்வில் சிறு விஷயங்களுக்கு கூட முடிவெடுக்க முடியாமல் தவிர்ப்பார்கள். இப்படி தவிப்பதற்கு பதிலாக, அமைதியாக இருந்து நன்கு ஆலோசித்து தீர்வெடுக்க முயற்சிக்க வேண்டும். இதனால் பிரச்சனைகளுக்கு நல்ல தீர்வு எடுக்க முடிவதோடு, வெற்றிக்கான வாய்ப்பையும் அதிகரிக்கும்.

கடகம் கடக ராசிக்காரர்கள் மனதில் ஒன்றை வைத்துக் கொண்டு, மற்றவர்களிடம் வெளிப்படையாக பேசாமல் சுற்றி வளைத்து பேசுவார்கள். இப்படி மனதில் தோன்றுவதை வெளிப்படையாக பேசாமல், சுற்றி வளைத்து தங்களது உணர்வை வெளிப்படுத்துவதால், தாங்கள் நினைப்பது நடக்காமல் தோல்வியில் முடியலாம். எனவே வெற்றிக் காண நினைத்தால், வெளிப்படையாக பேசுங்கள்.

சிம்மம் சிம்ம ராசிக்காரர்கள் எப்போதும் தாங்கள் தான் மிகவும் முக்கியமானவர்கள் என்று நினைப்பதை நிறுத்த வேண்டும். இப்படி தங்களுக்கு தாங்களே முக்கியத்துவம் கொடுப்பதால் எதுவும் நடக்கப் போவதில்லை. மாறாக, தங்களைச் சுற்றியுள்ளதை நன்கு புரிந்து கொண்டு, பின்பு எது முக்கியம் என்பதை நீங்களே புரிந்து நடந்து கொள்ள முயற்சி செய்யுங்கள்.

கன்னி கன்னி ராசிக்காரர்கள் மிகவும் நண்பராக இருப்பதைத் தவிர்க்க வேண்டும். இந்த ராசிக்காரர்கள் எப்போதும் தங்களைப் புகழ்பவர்களைச் சுற்றி வைத்துக் கொள்வதால் எவ்வித நன்மையும் விளையப் போவதில்லை. மாறாக உங்களைச் சுற்றி நடக்கும் விஷயங்களில் கவனம் செலுத்துவதால், வாழ்க்கையில் பல முக்கியமான விஷயங்களை புரிந்து கொள்ள உதவுகிறது.

துலாம் அதிக அன்போடு இருப்பதை இந்த ராசிக்காரர்கள் தவிர்க்க வேண்டும். இந்த பழக்கத்தால், உங்களுக்கு மிகவும் பிடித்தவர்கள் காரியத்தை சாதிப்பதற்காக உங்கள் நன்கு உபயோகித்துக் கொள்வார்கள். இப்படி அவர்களது காரியத்தை சாதிப்பதற்காக நீங்கள் முயற்சித்தால், உங்கள் வாழ்வின் லட்சியத்தை அடைய முடியாமல் செய்துவிடும். எனவே அதைத் தவிர்த்து, உங்கள் மீது, உங்களின் தேவை மீது கவனத்தை செலுத்துங்கள்.

விருச்சிகம் இந்த ராசிக்காரர்கள் பொறாமை குணத்தைத் தவிர்க்க வேண்டும். இப்படி மற்றவர்களது வெற்றி கண்டு பொறாமைப்படுவதற்கு பதிலாக, அவர்களது சந்தோஷத்தைக் கண்டு ஆனந்தப்படுங்கள். இந்த பழக்கம் உங்களை வெற்றிக்கான பாதையில் கொண்டு செல்லும். முக்கியமாக அதிக எதிர்பார்ப்புக்களைத் தவிர்த்து இருந்தால், பொறாமை குணம் நீங்கி, மனம் ரிலாக்ஸாக இருக்கும்.

தனுசு தனுசு ராசிக்காரர்களிடம் இருக்கும் ஒரு கெட்ட பழக்கம் எது தெரியுமா? மனதில் இருக்கும் அனைத்தையும் நன்கு வெளிப்படுத்துவார்கள். இப்பழக்கத்தை முதலில் கைவிட வேண்டும். இப்படி தங்களைப் பற்றிய அனைத்து விஷயங்களையும் மற்றவர்களிடம் கூறி, தாங்கள் நல்லவர்கள் என்பதை வெளிக்காட்டிக் கொள்வது, அனைத்து நேரங்களிலும் சரிப்படாது. மாறாக, ஒருசில விஷயங்கள் தங்களுக்குள்ளேயே வைத்துக் கொள்வதால், இது உங்களது வெற்றியில் கவனத்தை செலுத்த உதவும்.

மகரம் மகர ராசிக்காரர்கள் எதிர்மறையாக சிந்திப்பதை தவிர்க்க வேண்டும். நேர்மறை எண்ணங்களை வளர்த்து, எதிர்மறை எண்ணங்களைத் தவிர்ப்பதே மிகவும் சிறந்தது. எப்போது ஒருவர் எதிர்மறை எண்ணங்களுடனேயே இருக்கிறாரோ, அப்போது அவர்களது ஆற்றல் திசை திருப்பட்டு, வெற்றிக்கான பாதையில் இருந்து விலக்கும். எனவே எதிர்மறை எண்ணங்களை இந்த ராசிக்காரர்கள் தவிர்ப்பதே நல்லது.

கும்பம் கும்ப ராசிக்காரர்களிடம் இருக்கும் ஓர் கெட்ட பழக்கம் அதிகமாக உணர்ச்சிவப்படுவது. இந்த ராசிக்காரர்கள் அதிகமாக உணர்ச்சிவசப்படுவதைத் தவிர்க்க வேண்டும் அல்லது உங்களது உணர்ச்சிகளை ஒதுக்கி வைக்க வேண்டும். ஏனெனில் இது உங்கள் வேலை மற்றும் வெற்றிக்கு இடையே குழப்பத்தை ஏற்படுத்தலாம். எனவே இப்படி உணர்ச்சிவசப்படுவதைத் தவிர்க்க, தினமும் தியானத்தில் ஈடுபடுங்கள்.

மீனம் மீன ராசிக்காரர்களிடம் இருக்கும் ஓர் கெட்ட பழக்கம் உங்கள் வழிகாட்டியால் பயம் கொள்வது. இப்படி கொண்டால், அதுவே பல காரியத்தைக் கெடுத்துவிடும். எனவே நீங்கள் எதை சரியாக இருக்கும் என நினைத்து அவ்வழியில் செல்ல தீர்மானிக்கிறீர்களோ, அந்த வழியில் அச்சமின்றி செல்லுங்கள்.

 

Related Articles

249 Comments

 1. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article.

  But want to remark on few general things, The site style is great,
  the articles is really nice : D. Good job,
  cheers

 2. It’s remarkable designed for me to have a web page,
  which is useful in favor of my know-how. thanks admin

 3. excellent points altogether, you just received a new reader.

  What could you suggest in regards to your post that you made some days ago?
  Any positive?

 4. My partner and I stumbled over here by a different web
  address and thought I might as well check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over
  your web page again.

 5. Spot on with this write-up, I truly believe this site needs a
  great deal more attention. I’ll probably be returning to see more, thanks for the info!

 6. Hi there exceptional blog! Does running a blog similar to
  this take a large amount of work? I’ve no knowledge of programming but I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just needed to ask. Cheers!

 7. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before but
  after checking through some of the post I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it
  and I’ll be bookmarking and checking back often!

 8. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely
  unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 9. Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own.
  Do you need any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 10. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Thank you

 11. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. hacklink panel

 12. Thanks for any other wonderful article. Where else may anyone
  get that type of info in such a perfect manner of writing?

  I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 13. What an excellent article! If you want more about sports like cricket, check our 11ic for more information; cricket is the most favorite sport now.

 14. Your style is very unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 15. After exploring a few of the blog articles on your site, I really appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website too and let me know how you feel.

 16. I blog quite often and I seriously appreciate your content. This great article has truly peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed too.

 17. Hi there! This post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I am going to send this information to him. Fairly certain he’s going to have a good read. I appreciate you for sharing!

 18. After exploring a few of the blog articles on your web page, I honestly like your way of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me what you think.

 19. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this topic here on your blog.

 20. I’m impressed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something relating to this.

 21. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 22. You’re so cool! I don’t believe I’ve read something like that before. So great to find someone with unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 23. I’ve been exploring for a little for any high quality articles
  or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this info So i am glad to exhibit that I’ve
  a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I most unquestionably will make certain to
  don?t fail to remember this web site and give it a
  look on a relentless basis.

 24. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I really thought you would have something useful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 25. You need to take part in a contest for one of the finest websites online.
  I am going to highly recommend this blog!

 26. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Thanks

 27. Right here is the right blog for everyone who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for many years. Great stuff, just great!

 28. Cricket fever intensifies as icc cricket odds offer thrilling predictions and high stakes action and that offers comprehensive coverage and prestigious competitions.

 29. Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It really useful & it helped me
  out a lot. I hope to present something again and
  help others like you aided me.

 30. I’m grateful that you’ve provided another another helpful website.
  Where else can I find information presented in such a wonderful way?
  I’ve been seeking for knowledge on this topic for a while, and your article has given me something useful to work with.

 31. I find your website’s idea and layout to be quite appealing.
  If yes, what issues with browser compatibility have you run into?
  Some readers of my blog claim that while Safari displays my website fine, Internet Explorer has trouble rendering it properly.
  Any suggestions on how to solve this issue?

 32. Please get in touch with me if you need an author for your website.
  Based on the calibre of your writing, I believe I would make a wonderful addition to your team.
  If you ever need help, I’d be happy to contribute to your site in exchange for a link back to mine.
  Email would be the best way to reach me if you’re interested.
  Regards!

 33. Greetings! Very helpful advice in this particular post! It’s the little
  changes that make the greatest changes. Many thanks for sharing!

 34. I just like the valuable information you provide for your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at once more right here
  frequently. I am reasonably sure I will learn many new
  stuff proper here! Good luck for the following!

 35. You are so cool! I don’t think I have read
  anything like that before. So good to discover somebody with a few unique thoughts
  on this subject matter. Really.. thanks for starting this up.
  This site is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality!

 36. This excellent website certainly has all the
  info I needed about this subject and didn’t know who to ask.

 37. After I initially commented I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the exact
  same comment. There has to be a way you can remove me from that service?
  Thanks!

 38. I blog often and I really appreciate your information. Your article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 39. Next time I read a blog, I hope that it does not disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, but I truly believed you would have something interesting to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 40. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you can remove me from that service? Thank you!

 41. Hello there, I do believe your web site may be having browser compatibility problems.
  Whenever I look at your website in Safari, it looks
  fine but when opening in IE, it has some
  overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads
  up! Aside from that, wonderful blog!

 42. all the time i used to read smaller articles which also clear their motive,
  and that is also happening with this article which I am reading now.

 43. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 44. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 45. I believe everything published made a great deal of
  sense. But, think about this, suppose you were to write a awesome title?
  I ain’t suggesting your content is not solid.,
  however what if you added a title to possibly get folk’s attention? I mean உங்க
  ராசியை சொல்லுங்க…
  நீங்க எந்த கெட்ட பழக்கத்தை கைவிடணும்-ன்னு நாங்க சொல்றோம்…
  – Trendlylife is a little boring. You might glance at Yahoo’s home page and note how
  they write article titles to grab people to open the links.
  You might add a video or a pic or two to grab people excited about what you’ve got to say.
  In my opinion, it would make your posts a little livelier.

 46. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab
  inside and it pinched her ear. She never wants to go
  back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 47. Good day I am so glad I found your weblog, I really
  found you by accident, while I was researching on Digg for something
  else, Regardless I am here now and would just like to say kudos
  for a fantastic post and a all round entertaining blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the moment but I have bookmarked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the superb work.

 48. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 49. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 50. After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 51. I truly love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would love to learn where you got this from or just what the theme is named. Thank you!

 52. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 53. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 54. I’m no longer certain the place you are getting your info, but good topic.

  I must spend a while learning more or figuring out more.
  Thank you for magnificent info I was in search of this
  information for my mission.

 55. Hello this is somewhat of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to
  get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 56. Everyone loves what you guys are up too. This sort of clever work and exposure!

  Keep up the great works guys I’ve added you guys to blogroll.

 57. After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader. Onwin , Onwin Giriş , Onwin Güncel Giriş , Tiklayin. Onwin

 58. Undeniably believe that which you stated. Your favourite justification seemed to be
  at the internet the easiest factor to understand
  of. I say to you, I definitely get irked whilst folks consider concerns that they
  just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side
  effect , people could take a signal. Will likely be
  again to get more. Thanks

 59. Howdy! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.

  Please let me know. Many thanks

 60. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 61. Hello! I could have sworn I’ve visited this website before
  but after looking at a few of the articles I realized
  it’s new to me. Anyhow, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 62. What’s up i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph
  i thought i could also create comment due to this brilliant paragraph.

 63. I visited many web pages however the audio quality for audio songs
  present at this web site is genuinely wonderful.

 64. Why people still make use of to read news papers when in this
  technological globe everything is accessible on net?

 65. I do not even know the way I finished up here, however I believed this submit was once good.
  I don’t realize who you’re however definitely you’re going to
  a famous blogger should you are not already. Cheers!

 66. obviously like your web site but you need to check the
  spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very troublesome to tell the reality nevertheless I will surely come back
  again.

 67. Hi, all the time i used to check weblog posts here early in the morning, for the
  reason that i like to learn more and more.

 68. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed
  account your blog posts. Any way I will be subscribing to your
  feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 69. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own website and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 70. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up something new from right
  here. I did however expertise a few technical points using this website, as I experienced
  to reload the web site many times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if
  ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and
  can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 71. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve truly enjoyed
  surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping
  you write once more very soon!

 72. Hi to every one, the contents existing at this site are
  in fact remarkable for people experience,
  well, keep up the nice work fellows.

 73. Actually no matter if someone doesn’t be aware of after that its up to other users that they
  will help, so here it takes place.

 74. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if
  it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off
  topic but I had to share it with someone!

 75. Hi superb website! Does running a blog similar to this require a large amount
  of work? I have very little knowledge of coding but I was
  hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or
  tips for new blog owners please share. I know this is off topic however I just had to ask.
  Kudos!

 76. This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic
  post. Also, I have shared your site in my
  social networks!

 77. I think the admin of this web page is genuinely working hard in support of his web
  page, since here every stuff is quality based data.

 78. Hi there it’s me, I am also visiting this site regularly, this website is in fact good and the
  viewers are really sharing fastidious thoughts.

 79. It’s actually a nice and helpful piece of info.
  I’m happy that you simply shared this useful info with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 80. Heya i am for the primary time here. I found this board and I in finding It really useful & it helped
  me out much. I hope to offer something back and help others like you aided me.

 81. I think that everything published was very logical.
  But, what about this? suppose you added a little information?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but what if
  you added a title that makes people want more?
  I mean உங்க ராசியை சொல்லுங்க…

  நீங்க எந்த கெட்ட பழக்கத்தை கைவிடணும்-ன்னு நாங்க சொல்றோம்…
  – Trendlylife is kinda plain. You ought to look at Yahoo’s front page
  and see how they create article titles to get people interested.
  You might add a related video or a pic or two to get people excited
  about everything’ve got to say. In my opinion, it might bring your website a little bit more interesting.

 82. These are in fact enormous ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some good things here. Any way
  keep up wrinting.

 83. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and
  it has helped me out loads. I hope to give a contribution & assist different customers like its
  helped me. Great job.

 84. Hi to every body, it’s my first pay a visit of this web site;
  this website includes amazing and actually excellent material designed for visitors.

 85. What’s up to every one, it’s really a good for me to visit
  this site, it includes priceless Information.

 86. I know this web page presents quality based content
  and other data, is there any other web site which offers these data in quality?

 87. When someone writes an article he/she maintains the plan of a
  user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Thus that’s why this post is outstdanding. Thanks!

 88. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring
  a blog post or vice-versa? My website discusses a lot of the same topics as yours and I
  believe we could greatly benefit from each other. If you
  might be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 89. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 90. Appreciating the time and energy you put into your blog and detailed information you provide.

  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same unwanted rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

 91. Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very
  good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 92. This page certainly has all of the information and facts I needed about this subject and didn’t know who to
  ask.

 93. That is very fascinating, You are an overly skilled
  blogger. I have joined your feed and stay up for
  in the hunt for extra of your magnificent post. Additionally, I have shared your web site in my social networks

 94. I used to be suggested this website by means of my cousin. I’m not certain whether this put up is written by means of him as no one else recognise
  such special about my trouble. You are amazing! Thank you!

 95. When someone writes an piece of writing he/she maintains the
  idea of a user in his/her mind that how a user can know it.
  Thus that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 96. My brother recommended I may like this web site. He was
  totally right. This put up truly made my
  day. You can not believe just how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 97. Good post. I learn something new and challenging
  on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers
  and use something from their sites.

 98. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my
  Facebook group. Chat soon!

 99. Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s website
  link on your page at appropriate place and other
  person will also do same in support of you.

 100. I don’t know whether it’s just me or if everyone else encountering problems with your website.
  It looks like some of the written text in your content
  are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them too? This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen before.

  Cheers

 101. It’s awesome to visit this site and reading the views of all friends regarding this paragraph, while I am also eager of getting experience.

 102. Right here is the right site for everyone who hopes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been written about for ages. Wonderful stuff, just great!

 103. whoah this weblog is magnificent i like
  studying your articles. Keep up the good work!
  You know, lots of people are hunting around for this information, you can aid them greatly.

 104. Hi there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 105. When someone writes an post he/she keeps the thought of a
  user in his/her mind that how a user can know it. So that’s why this paragraph
  is amazing. Thanks!

 106. Hi there every one, here every one is sharing these kinds of know-how, thus it’s pleasant to read this website,
  and I used to pay a visit this webpage all the time.

 107. Howdy! I could have sworn I’ve been to this site before
  but after browsing through some of the post I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 108. First of all I want to say terrific blog! I had
  a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out
  there. I do enjoy writing but it just seems like the first
  10 to 15 minutes are generally wasted just
  trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
  Kudos!

 109. Quality articles is the key to invite the visitors to pay a
  quick visit the site, that’s what this website is providing.

 110. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed
  in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Appreciate it

 111. Hey I am so glad I found your blog, I really found
  you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Regardless
  I am here now and would just like to say thanks
  for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have
  time to read it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the excellent b.

 112. Hi! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through a few of the
  posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be
  bookmarking it and checking back frequently!

 113. Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I am waiting for your next post thank you once again.

 114. For hottest information you have to pay a visit internet and on the web I found
  this web page as a most excellent web site for latest updates.

 115. I know this site provides quality dependent
  articles and extra material, is there any other
  web site which provides these kinds of stuff in quality?

 116. I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 117. For hottest news you have to go to see the web and on the web I found this website
  as a finest website for hottest updates.

 118. Very shortly this website will be famous among
  all blogging and site-building users, due to it’s nice articles or reviews

 119. Yesterday, while I was at work, my sister stole my
  iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

 120. It’s actually a great and useful piece of information. I am happy that you shared
  this helpful information with us. Please stay us informed like this.

  Thank you for sharing.

 121. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after going through many
  of the articles I realized it’s new to me. Anyhow,
  I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking
  it and checking back frequently!

 122. Sweet blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Appreciate it

 123. Hey there, You have done an excellent job. I will certainly digg
  it and personally suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this
  site.

 124. Wow, that’s what I was looking for, what a material! present
  here at this web site, thanks admin of this web page.

 125. I read this post fully regarding the resemblance of most up-to-date and
  preceding technologies, it’s amazing article.

 126. I loved as much as you’ll receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 127. Excellent web site. Plenty of useful info here. I am sending it to some buddies ans also sharing in delicious.
  And naturally, thanks on your sweat!

 128. Please let me knoww if y᧐u’re looking foг ɑ article
  writer for youг site. Yⲟu have ѕome reаlly good articles
  and I belіeve I would be а ɡood asset. If уⲟu evеr want
  tо take some օf the load off, I’d love
  to wreite ѕome articles f᧐r your blog in exchange fߋr a link baⅽk
  tօ mine. Pleаse shoot me аn email іf interestеd.
  Thank yоu!

  Ⅿy web-site … مواصلة الاستعداد

 129. Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest
  of the website is very good.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker