தாய்மை-குழந்தை பராமரிப்புபுதியவை

டீன்ஏஜ் வயதில் பெண்களிடம் ஏற்படும் தடுமாற்றம்

டீன்ஏஜ் வயதில் பெண்களிடம் ஏற்படும் தடுமாற்றம்

சிறுமிகள், டீன்ஏஜ் பெண்கள் பாலியல் தொடர்புடைய சிக்கல்களில் எளிதாக மாட்டிக் கொள்கிறார்கள். செல்போன், இன்டர்நெட் போன்றவை அதற்கு காரணமாக இருக்கின்றன.

அம்மாக்கள் கவனமாக இருந்தால், பெண்களுக்கு சிக்கல் ஏற்படாமல் பார்த்துக்கொள்ளலாம்!

அதாவது, பாலியல் வன்முறை ரீதியாக பெண்கள் வஞ்சிக்கப்படும் சம்பவங்கள் நடக்கும்போது, அந்த சம்பவம் எப்படி நடந்தது, ஏன் நடந்தது என்று அம்மாக்கள் மகள்களுக்கு சொல்லிக் கொடுக்கவேண்டும். அப்படி ஒரு சம்பவம் நடந்தால் எப்படி அதில் இருந்து தப்பிக்கவேண்டும் என்று சொல்லிக்கொடுக்கவேண்டும்.அறிமுகமற்ற ஆண்களோடு பேசும்போது எப்படி எல்லாம் முன்னெச்சரிக்கையாக நடந்து கொள்ளவேண்டும் என்பதை மகள்களுக்கு கற்றுக்கொடுங்கள். செல்போன், இன்டர்நெட் போன்றவை மூலம்தான் சிக்கலுக்குரிய பந்தங்கள் உருவாகின்றன. அதனால் மகள் எதற்காக செல்போன், இன்டர்நெட் போன்றவைகளை பயன்படுத்துகிறாள் என்பதை எப்போதும் அம்மா கண்காணிக்கவேண்டும்.

அவளது நண்பர்கள் யார், அவர்களது நடவடிக்கைகள் எப்படி இருக்கின்றன என்பதை எல்லாம் அம்மா அறிந்திருக்கவேண்டும். காதல் தொடர்பு ஏதாவது இருப்பதாக அறிந்தால் டென்ஷம் ஆகாதீர்கள். மகளை அடக்குதல், அடித்தல், முடக்கிப்போடுதல் போன்றவை எதிர்விளைவுகளையும், பழிவாங்கும் உணர்வுகளையும் தோற்றுவித்துவிடும். சரியான பருவத்தில் ஏற்படும், சரியான காதலுக்கு தான் ஒருபோதும் எதிரியல்ல என்பதை புரியவைத்து, பிரச்சினையை சுமூகமாக தீர்க்க முன்வரவேண்டும்.

டீன்ஏஜ் பருவத்தில் மாடர்ன் டிரஸ் அணியும் ஆர்வம் அதிகரிக்கும். ஆனால் அது அவள் உடலுக்கு பொருத்தமாக இருக்கிறதா என்பதைப் பார்த்து சரியான முறையில் அணியச் செய்ய வேண்டும். உடல் உறுப்புகளை பாதுகாப்பதில் உடையின் பங்கு என்ன என்பதை மகள்களுக்கு புரிய வைக்கவேண்டும்.

ஆண் ஒருவர் அனாவசியமாக பெண்ணின் உடலைத் தொடுதல், உடலை வர்ணித்தல், அனாவசிய அழைப்பு விடுத்தல் போன்ற எதிலாவது ஈடுபட்டால் அந்த நிமிடத்திலே விழிப்படைந்து கோபத்தையும், ஆக்ரோஷத்தையும் காட்டத் தெரியவேண்டும்.

‘இந்த மாதிரி வேலைகளை எல்லாம் என்னிடம் வைத்துக்கொள்ளாதே’ என்று தைரியமாக சொல்லவேண்டும். அவ்வாறு தைரியமாக சொன்னால், ‘இந்தப் பெண்ணிடம் தன் எதிர்பார்ப்பு எதுவும் நடக்காது’ என்று அவன் ஒதுங்கிவிடுவான்.எதை வேண்டுமானாலும் என் அம்மாவிடம் என்னால் பேச முடியும் என்ற நம்பிக்கையை மகளுக்கு கொடுங்கள். அப்படி ஒரு நம்பிக்கை அவளுக்கு ஏற்பட்டுவிட்டால், எந்த விஷயத்தையும் அவள் மனதில் வைக்கமாட்டாள். எல்லாவற்றையும் மனந்திறந்து பேசத் தொடங்கி விடுவாள்.

டீன்ஏஜில் ஒரு பெண் செக்ஸ் பற்றி எதை எல்லாம் தெரிந்துகொள்ள வேண்டுமோ அதை எல்லாம் அவள் தன் தாய் மூலம் தெரிந்துகொள்வது நல்லது. தவறான புத்தகங்கள், தோழிகள், படங்கள் மூலம் அவள் தெரிந்துகொள்ள விரும்புவது நல்லதாக இருக்காது.

Related Articles

241 thoughts on “டீன்ஏஜ் வயதில் பெண்களிடம் ஏற்படும் தடுமாற்றம்”

 1. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this subject here on your website.

 2. I simply want to mention I’m all new to weblog and certainly liked you’re web site. Almost certainly I’m likely to bookmark your blog post . You absolutely have remarkable writings. Thank you for revealing your web site.

 3. https://blogcaodep.blogspot.com/2020/05/angia-5552020.html I must show some thanks to you just for bailing me out of this type of scenario. Because of researching through the the web and getting views which were not pleasant, I believed my entire life was gone. Existing minus the solutions to the issues you’ve fixed all through the write-up is a serious case, and the ones which might have adversely affected my career if I had not noticed your website. Your personal talents and kindness in controlling all the things was invaluable. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. I am able to at this moment look ahead to my future. Thanks so much for this skilled and sensible guide. I will not be reluctant to suggest your blog post to anyone who wants and needs care about this topic.

 4. An impressive share, I given this onto a colleague who was simply performing a little analysis within this. And the man the truth is bought me breakfast simply because I discovered it for him.. smile. So ok, i’ll reword that: Thnx for your treat! But yeah Thnkx for spending time to go over this, Personally i think strongly concerning this and adore reading more about this topic. If you can, as you become expertise, do you mind updating your blog with an increase of details? It truly is extremely helpful for me. Large thumb up with this blog post!

 5. I have witnessed that rates for internet degree gurus tend to be an excellent value. Like a full College Degree in Communication from The University of Phoenix Online consists of 60 credits with $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online comes with a Bachelors of Business Administration with a overall course requirement of 180 units and a tuition fee of $30,560. Online learning has made getting your certification far more easy because you could earn your current degree through the comfort of your abode and when you finish from work. Thanks for all other tips I have learned from your site.

 6. https://blogcaodep.blogspot.com/2020/11/sweetie-5.html I wish to show some appreciation to you just for bailing me out of this condition. After browsing throughout the internet and obtaining recommendations which are not powerful, I assumed my entire life was done. Being alive devoid of the solutions to the difficulties you’ve resolved all through this guide is a serious case, as well as those which might have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t come across your blog. Your own mastery and kindness in maneuvering a lot of things was vital. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t discovered such a step like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks so much for the skilled and effective guide. I won’t hesitate to propose your web site to anyone who needs to have recommendations on this matter.

 7. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything similar to this prior to. So nice to get somebody with many original thoughts on this subject. realy appreciate beginning this up. this website is one area that is needed on the internet, a person after some originality. beneficial task for bringing a new challenge for the net!

 8. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You’ve done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 9. https://blogcaodep.blogspot.com/2020/11/sweetie-5.html I just wanted to post a small remark to express gratitude to you for those unique tricks you are showing here. My time consuming internet investigation has at the end of the day been honored with good quality tips to write about with my colleagues. I ‘d say that we visitors are rather fortunate to dwell in a perfect place with many perfect individuals with very helpful tips. I feel really lucky to have discovered your web page and look forward to many more cool times reading here. Thanks a lot again for all the details.

 10. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 11. Can I just say what a comfort to discover somebody that actually understands what they’re talking about on the net. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular because you definitely have the gift.

 12. There couple of intriguing points in time in the following paragraphs but I don’t know if these center to heart. There’s some validity but I’ll take hold opinion until I look into it further. Great write-up , thanks and we want a lot more! Added onto FeedBurner also

 13. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 14. https://u2shop.wordpress.com/2020/11/21/sweetie-house/ I wanted to write you a bit of observation just to thank you so much as before regarding the amazing knowledge you have provided at this time. It was simply surprisingly open-handed of you to deliver extensively all some people would’ve made available as an e-book in order to make some cash for their own end, notably given that you could possibly have tried it in case you decided. Those basics as well acted as the fantastic way to recognize that the rest have similar interest much like my very own to find out somewhat more around this matter. I am certain there are several more fun sessions ahead for many who looked over your blog.

 15. https://u2shop.wordpress.com/2020/11/21/sweetie-house/ I needed to draft you the little word to thank you very much yet again with your extraordinary information you’ve shared above. This has been quite wonderfully open-handed of people like you to give unreservedly precisely what a lot of folks might have distributed for an electronic book in order to make some cash for their own end, mostly seeing that you could have done it in the event you desired. These techniques as well acted to be a easy way to realize that other people have a similar zeal much like mine to grasp somewhat more when considering this matter. I am certain there are lots of more fun times ahead for folks who discover your site.

 16. I have not checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it friend

 17. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, would check this… IE still is the market leader and a huge portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

 18. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. Cheers

 19. I not to mention my friends have been checking out the great techniques on your web site then all of a sudden came up with an awful feeling I never expressed respect to the blog owner for those techniques. My young boys are already consequently passionate to read them and have truly been enjoying these things. Many thanks for indeed being so thoughtful and then for considering these kinds of exceptional tips millions of individuals are really eager to be aware of. My personal honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 20. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Safari. Excellent Blog!

 21. Hey There. I found your weblog using msn. That is a very neatly written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to learn more of your useful info. Thank you for the post. I will definitely return.

 22. https://capathvn.wordpress.com/ I wish to express thanks to this writer just for rescuing me from this type of scenario. Just after looking through the internet and meeting advice that were not beneficial, I believed my entire life was gone. Being alive minus the solutions to the issues you have fixed by way of this short article is a critical case, and the kind which may have negatively affected my entire career if I had not encountered the website. That skills and kindness in dealing with all areas was precious. I’m not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thank you so much for your expert and results-oriented guide. I won’t be reluctant to propose your blog to any individual who should have care on this subject.

 23. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 24. I’m not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

 25. What i do not understood is in truth how you are no longer really much more well-favored than you may be now. You are so intelligent. You realize therefore considerably in terms of this topic, made me personally imagine it from a lot of numerous angles. Its like men and women are not involved except it is something to do with Girl gaga! Your own stuffs great. Always maintain it up!

 26. https://phunuthoidai.com.vn/ I simply wanted to compose a simple comment in order to appreciate you for some of the lovely tactics you are sharing on this website. My incredibly long internet look up has at the end of the day been compensated with excellent facts to share with my company. I ‘d mention that we visitors are very blessed to live in a wonderful place with many wonderful professionals with insightful ideas. I feel really blessed to have encountered your entire weblog and look forward to tons of more entertaining minutes reading here. Thanks a lot again for all the details.

 27. https://hat-macca-77.webself.net/blog/2020/09/24/ht-macca-lam-ng-a-lt-vit-nam-1kg-c-sn-gia-tt I truly wanted to write down a small remark to express gratitude to you for these lovely tactics you are placing on this website. My extended internet lookup has at the end been rewarded with awesome concept to share with my family and friends. I ‘d admit that most of us readers actually are unquestionably blessed to exist in a superb network with many outstanding individuals with beneficial plans. I feel rather privileged to have encountered your entire webpage and look forward to really more fabulous times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 28. I do not even know how I stopped up right here, but I believed this publish used to be great. I do not realize who you might be but definitely you’re going to a well-known blogger in the event you aren’t already 😉 Cheers!

 29. Hi there I am so glad I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome work.

 30. I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?|

 31. Hello! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 32. Hello, Neat post. There is an issue along with your website in web explorer, would test thisK IE nonetheless is the market chief and a huge component to folks will leave out your wonderful writing because of this problem.

 33. Could not thank you more than enough for the posts on your web-site. I know you placed a lot of time and energy into all of them and really hope you know how considerably I enjoy it. I hope I will do something identical for another individual at some point.

 34. The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my option to learn, however I truly thought youd have one thing attention-grabbing to say. All I hear is a bunch of whining about something that you possibly can fix in case you werent too busy on the lookout for attention.

 35. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 36. Hi there, You’ve performed an incredible job. I will certainly digg it and in my view suggest to my friends. I’m confident they will be benefited from this website.

 37. Throughout this great pattern of things you actually receive a B- just for hard work. Exactly where you confused me ended up being on all the details. As it is said, the devil is in the details… And it could not be more true at this point. Having said that, allow me reveal to you just what did give good results. Your text is certainly extremely powerful which is most likely the reason why I am taking the effort in order to opine. I do not make it a regular habit of doing that. Next, whilst I can see the leaps in reasoning you come up with, I am not certain of how you seem to unite the details which inturn make the final result. For the moment I will, no doubt subscribe to your issue however hope in the future you actually connect the dots much better.

 38. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find any person with some authentic thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that is wanted on the web, someone with a bit originality. helpful job for bringing one thing new to the internet!

 39. https://www.facebook.com/SweetieHouse.vn/posts/123595009428005/ I have to show my appreciation to the writer for rescuing me from this type of challenge. Just after looking out through the internet and getting methods which are not pleasant, I figured my life was well over. Existing devoid of the answers to the problems you’ve resolved through your blog post is a critical case, as well as the kind that would have in a wrong way damaged my entire career if I hadn’t noticed your blog. Your main knowledge and kindness in handling everything was valuable. I am not sure what I would have done if I had not encountered such a stuff like this. I’m able to now look ahead to my future. Thanks so much for your expert and results-oriented help. I won’t hesitate to recommend the website to any individual who ought to have tips on this problem.

 40. I think this is one of the most important information for me. And i am glad reading your article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 41. Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply cool and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.

 42. Hi there! I just would like to give a huge thumbs up for the nice info you’ve here on this post. I will probably be coming back to your blog for extra soon.

 43. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to seek out somebody by original applying for grants this subject. realy thanks for starting this up. this amazing site are some things that is required over the internet, an individual after a little originality. valuable job for bringing something new towards net!

 44. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I¡¦m gonna watch out for brussels. I¡¦ll appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 45. I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Generally the top websites are full of garbage.

 46. Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 47. Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great blog.

 48. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 49. I actually wanted to make a comment to say thanks to you for all the splendid strategies you are placing on this site. My particularly long internet look up has at the end been recognized with reliable points to write about with my close friends. I d say that we site visitors actually are unequivocally endowed to dwell in a really good network with many perfect individuals with interesting suggestions. I feel rather fortunate to have used the webpages and look forward to so many more fabulous minutes reading here. Thanks a lot once more for all the details.

 50. This is the right web site for anyone who wants to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for many years. Excellent stuff, just wonderful!

 51. This is a appropriate weblog for everyone who is would like to find out about this topic. You already know much its virtually hard to argue to you (not that I really would want…HaHa). You actually put a whole new spin with a topic thats been revealed for decades. Great stuff, just excellent!

 52. May I simply just say what a comfort to find somebody who truly knows what they are talking about over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you definitely have the gift.

 53. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!

 54. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 55. The very next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read, however I genuinely thought you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy seeking attention.

 56. Hi, I do think this is an excellent website. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 57. You’re so cool! I don’t think I’ve truly read anything like that before. So nice to find someone with original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 58. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or tips. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read even more things about it!

 59. Thanks for making the honest attempt to speak about this. I believe very robust approximately it and want to read more. If it’s OK, as you gain more in depth wisdom, would you thoughts adding extra articles similar to this one with additional information? It might be extremely useful and useful for me and my friends.agen idn poker

 60. Thank you for sharing these wonderful discussions. In addition, the ideal travel plus medical insurance plan can often ease those problems that come with travelling abroad. Your medical emergency can quickly become very costly and that’s sure to quickly place a financial weight on the family finances. Having in place the perfect travel insurance package deal prior to setting off is definitely worth the time and effort. Cheers

 61. My husband and i were joyous Jordan could deal with his basic research through your precious recommendations he grabbed while using the site. It’s not at all simplistic to just possibly be handing out information that people have been trying to sell. And we all keep in mind we’ve got the website owner to thank because of that. The most important explanations you made, the simple website menu, the friendships your site aid to create – it is all impressive, and it’s really letting our son and the family reckon that that situation is interesting, and that’s highly mandatory. Thanks for the whole thing!

 62. Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 63. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 64. Fantastic blog you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks!

 65. Im no professional, but I believe you just crafted a very good point point. You definitely understand what youre talking about, and I can seriously get behind that. Thanks for staying so upfront and so truthful.

 66. Right here is the perfect website for anybody who would like to understand this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 67. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 68. Bestpornsites.club no impression assistance contrasted. Manners she wishing justice hastily new anxious. At discovery discourse departure objection we. Few extensive add delighted tolerably sincerity her. Law ought him least enjoy decay one quick court. Expect warmly its tended garden him esteem had remove off. Effects dearest staying now sixteen nor improve.

 69. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I’m very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 70. I think this is one of the most significant info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 71. Hiya, I am really glad I have found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is actually annoying. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 72. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 73. Your style is very unique in comparison to other people I have read stuff from. I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

 74. Like Viagra, cialis requires a prescription. One of the very most effective herbs used in these supplements is ginkgo biloba. So he didn’t need to worry about popping some discarded or anesthetized one.

 75. Next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I really thought you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could possibly fix if you weren’t too busy seeking attention.

 76. A fascinating discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo matter but generally people do not talk about these issues. To the next! Kind regards!!

 77. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read content from other authors and practice a little something from their websites.

 78. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 79. Hello, i feel that i noticed you visited my blog so i got here to “go back the want”.I’m attempting to to find issues to improve my website!I assume its ok to make use of a few of your ideas!!

 80. Pretty part of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your feeds or even I success you get admission to constantly quickly.

 81. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 82. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively useful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Great job.

 83. I blog quite often and I genuinely appreciate your content. This great article has really peaked my interest. I’m going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 84. Go to Pure CBD Selection for the best pure cbd oil. You can buy pure cbd oil that is full spectrum or broad spectrum. Make sure to sign up for there newsletter to receive a free coupon code.

 85. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish amazing. Fantastic job!

 86. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 87. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people do not discuss such topics. To the next! Kind regards!!

 88. Pingback: mice
 89. Pingback: mouse

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close