ஆரோக்கியம்புதியவை

இரும்புச் சத்து மாத்திரைகள் சாப்பிடுவது நல்லதா?

இரும்புச் சத்து… உடல் இயக்கத்துக்கு மிகவும் இன்றியமையாத சத்து. தினமும் குறிப்பிட்ட அளவுக்கு இரும்புச்சத்து நமது உடல் இயக்கத்துக்கு அவசியம். உடலுக்குத் தேவையான சத்துகளை மாத்திரைகளாகச் சாப்பிடலாமா? குறிப்பாக இரும்புச் சத்து மாத்திரைகள்? சாப்பிடலாமா என்பது குறித்து விரிவாக பார்க்கலாம்.

இரும்புச் சத்து உடல் நலத்துக்குத் தேவையான ஓர் ஊட்டச்சத்து. மிகவும் அவசியமான இந்தச் சத்தை இயற்கையாகவே நாம் பெற முடியும். தேவை ஏற்பட்டாலே ஒழிய மாத்திரைகள் சாப்பிடலாம். இரும்புச் சத்து நிறைந்த உணவுகளை எடுத்துக்கொள்வதில், ஹீம் (Heme), நான்-ஹீம் (Non-Heme) என இரண்டு வகை உள்ளன. காய்கறிகள்மூலம் நாம் பெறுவது ஹீம். இறைச்சிகளில் இருந்து எடுத்துக்கொள்ளப்படுவது நான்-ஹீம். பேரீச்சம்பழம், எள், அத்திப்பழம், மீன், முட்டை, கோழி, கீரை வகைகள் மற்றும் பாதாம், முந்திரி போன்ற நட்ஸ் வகைகள்,  மாம்பழம், அன்னாசி, பப்பாளி போன்றவற்றில் இரும்புச்சத்து அதிகம் உள்ளது.
உணவு வகைகள் மூலமாக எடுத்துக்கொள்ளும் இரும்புச்சத்தைப் பொறுத்தவரையில் மீன், முட்டை, கோழி போன்ற இறைச்சி வகைகளில் இருந்து கிடைக்கப்பெறும் இரும்புச்சத்து, காய்கறிகளை விடவும் எளிதில் உறிஞ்சிக்கொள்ளப்படும் என்பது குறிப்பிடத்தக்கது.

டீ காபியில் இருக்கும் கஃபைன் சத்து, இரும்புச் சத்தை உடல் எடுத்துக்கொள்வதைக் குறைக்கும் என்பதால் இரும்புச் சத்துள்ள உணவு உட்கொண்டபிறகு, காபி, டீ அருந்துவதைத் தவிர்க்கவேண்டும்.

* இரும்புச் சத்துக்காக மாத்திரைகள் சாப்பிடுவதன்மூலம் கறை படிந்த பற்கள் உருவாகக்கூடும். ஆகவே, கூடுதலாக பழச்சாறுகள், தண்ணீர் என திரவ உணவுகளை உட்கொள்வது, தூங்கும் முன் பல் விளக்குவது போன்றவற்றால் பற்களில் கறை ஏற்படாமல் பாதுகாத்துக் கொள்ளலாம்.

* சத்து மாத்திரைகளுடன் சேர்த்து சாப்பிடக் கூடாதவை: பச்சைக் காய்கறிகள், முழு தானியங்கள், காபி, நார்ச்சத்து அதிகமுள்ள உணவுகள்.
* சத்து மாத்திரைகள் சாப்பிடுபவர்கள், மற்ற நேரங்களைக் காட்டிலும், காலை நேரத்தில் உணவுக்கு முன்னர் அவற்றை எடுத்துக்கொள்வது நல்லது. இது இரும்புச்சத்தை உடல் எளிதில் கிரகித்துக்கொள்ள ஏதுவாக இருக்கும்.

உண்மையில், சத்து மாத்திரைகள் ஆரோக்கியமானவையே. அதில் பக்கவிளைவுகள் இருக்கும் என்றாலும், எவ்வித உடல்நலக் குறைபாடுகளையும் அது ஏற்படுத்தாது. அப்படியே பக்கவிளைவு ஏற்பட்டாலும் அவற்றை சரிசெய்வது எளிது. உதாரணமாக, இரவில் இரும்புச்சத்து மருந்து சாப்பிட்டதும், பல் விளக்கிவிட்டு தூங்கினால் கறைபடிதல் பிரச்சனையைத் தவிர்க்கலாம். அதேபோல இரும்புச் சத்து மாத்திரைகளைச் சாப்பிடும்போது, முதல் இரு வாரங்களுக்கு செரிமானக் கோளாறுகள், மலச்சிக்கல் ஏற்படலாம்.

பழகப்பழக, உடலானது இரும்புச் சத்துகளை ஏற்றுக்கொள்ளப் பழக்கப்பட்டுவிடும். அதன்பிறகு பிரச்னைகள் தொடராது. பொதுவாக அனைத்துவிதமான உடல் செயல்பாட்டுக்கும் இரும்புச் சத்து தேவை. இரும்புச் சத்து குறைபாடு ஏற்பட்டால் பலவிதமான பிரச்சனைகள் உருவாகும்.

உணவுமுறையில் மாற்றம் ஏற்படுத்துவதைப்போல, சத்து மாத்திரைகள் மூலம் மாற்றம் ஏற்படுத்துவதும், நல்லதுதான். மாத்திரைகள் பற்றிய பயத்தை விட்டொழிப்பதன்மூலம் ரத்தச்சோகை பிரச்னையை மிகவும்எளிதாகத் தவிர்க்கலாம்.

Related Articles

313 thoughts on “இரும்புச் சத்து மாத்திரைகள் சாப்பிடுவது நல்லதா?”

 1. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 2. An excellent share, I just provided this onto a coworker that was doing a little evaluation on this. As well as he in fact acquired me morning meal due to the fact that I found it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the reward! However yeah Thnkx for spending the moment to discuss this, I really feel strongly regarding it and also love learning more on this topic. When possible, as you become know-how, would you mind updating your blog with even more details? It is very practical for me. Large thumb up for this blog post!

 3. Hi there. I found your blog utilizing msn. This is a wonderfully written article. We are sure to bookmark the idea and come back to read more of your useful details. Thanks for the post. Ill definitely comeback.

 4. After research a number of of the weblog posts in your website now, and I really like your approach of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls take a look at my web site as nicely and let me know what you think.

 5. You have made some good points there. I looked on the web to find out more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 6. Very great post. I simply stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really loved browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing in your rss feed and I’m hoping you write once more soon!

 7. Pretty component to content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing in your feeds and even I success you access consistently rapidly.

 8. With almost everything that seems to be building throughout this subject material, all your opinions are actually relatively stimulating. Nonetheless, I beg your pardon, because I do not subscribe to your entire theory, all be it radical none the less. It looks to everybody that your comments are not entirely validated and in actuality you are generally yourself not completely confident of your point. In any event I did take pleasure in looking at it.

 9. I think this is one of the most vital info for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The web site style is perfect, the articles is really great : D. Good job, cheers

 10. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks.

 11. Spot on with this write-up, I honestly feel this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the advice!

 12. This is the right website for anybody who would like to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for many years. Excellent stuff, just excellent.

 13. Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, might check this¡K IE still is the marketplace leader and a good element of other folks will miss your excellent writing due to this problem.

 14. Aw, this was a really good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I put things off a lot and never manage to get anything done.

 15. This is the perfect webpage for anyone who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for years. Great stuff, just wonderful.

 16. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 17. Its like you read my thoughts! You seem to understand a lot approximately this, such as you wrote the book in it or something. I feel that you just could do with a few percent to drive the message house a little bit, however instead of that, this is magnificent blog. A great read. I’ll definitely be back.

 18. I conceive this website contains some very fantastic information for everyone :D. “The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.” by Edith Sitwell.

 19. Howdy! This blog post could not be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this post to him. Fairly certain he’s going to have a great read. I appreciate you for sharing!

 20. Hello there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 21. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.

 22. You’re so cool! I do not suppose I have read something like this before. So wonderful to find somebody with some unique thoughts on this subject. Really.. many thanks for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality.

 23. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Good job.

 24. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping to view the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 25. Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always useful to read content from other authors and use a little something from their web sites.

 26. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other writers and use a little something from their web sites.

 27. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 28. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be useful to read content from other writers and practice a little something from their sites.

 29. Hi, I do believe your blog might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic blog!

 30. Having read this I believed it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 31. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 32. Somebody essentially help to make seriously posts I would state. This is the first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish incredible. Excellent job!

 33. Your style is really unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Thank you for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this site.

 34. Thank you for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect site.

 35. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Cheers!

 36. I truly love your website.. Pleasant colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal blog and want to find out where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 37. This is a really good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read article!

 38. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Many thanks!

 39. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a colleague who had been doing a little homework on this. And he in fact bought me lunch simply because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your blog.

 40. Thank you for another informative website. Where else could I get that type of info written in such a perfect way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such info.

 41. Youre so cool! I dont suppose Ive read something like this before. So nice to seek out anyone with some original thoughts on this subject. realy thank you for beginning this up. this website is something that is wanted on the net, somebody with just a little originality. helpful job for bringing something new to the web!

 42. Right here is the perfect webpage for everyone who hopes to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just wonderful.

 43. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy I found this during my search for something concerning this.

 44. You are so interesting! I don’t think I’ve read through anything like that before. So nice to find another person with genuine thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This website is something that is required on the internet, someone with a little originality.

 45. After checking out a handful of the blog posts on your blog, I seriously like your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my website too and let me know how you feel.

 46. Today, with all the fast way of life that everyone is having, credit cards get this amazing demand throughout the economy. Persons coming from every field are using credit card and people who are not using the card have made arrangements to apply for 1. Thanks for giving your ideas in credit cards.

 47. I should say also believe that mesothelioma is a extraordinary form of many forms of cancer that is generally found in those previously familiar with asbestos. Cancerous cellular material form in the mesothelium, which is a safety lining that covers most of the body’s internal organs. These cells normally form inside lining of your lungs, mid-section, or the sac that really encircles the heart. Thanks for discussing your ideas.

 48. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday. It will always be interesting to read through articles from other authors and use a little something from their web sites.

 49. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The problem is something too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my search for something relating to this.

 50. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me dinner because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this topic here on your internet site.

 51. I do love the way you have framed this particular challenge and it does offer us some fodder for consideration. On the other hand, because of everything that I have personally seen, I really trust as other remarks stack on that people today keep on issue and don’t embark upon a tirade involving some other news of the day. Still, thank you for this excellent piece and though I can not go along with it in totality, I regard the perspective.

 52. Your style is so unique compared to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 53. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this during my search for something concerning this.

 54. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Thanks.

 55. You can definitely see your expertise within the paintings you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “Man is the measure of all things.” by Protagoras.

 56. I should say also believe that mesothelioma is a exceptional form of cancers that is commonly found in all those previously familiar with asbestos. Cancerous cells form within the mesothelium, which is a defensive lining that covers most of the body’s internal organs. These cells usually form within the lining from the lungs, mid-section, or the sac that really encircles the heart. Thanks for revealing your ideas.

 57. Good web site! I really love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I could be notified when a new post has been made. I have subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 58. you’re truly a just right webmaster. The website loading velocity is incredible. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a great process in this topic!

 59. Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, might check this… IE nonetheless is the market chief and a big portion of folks will miss your great writing because of this problem.

 60. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 61. Please let me know if you’re looking for a author for your blog. You have some really great posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Thank you!

 62. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe for a weblog web site? The account helped me a applicable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast offered shiny transparent concept

 63. I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 64. A person necessarily help to make significantly posts I would state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the analysis you made to create this particular submit incredible. Magnificent activity!

 65. Do you write this type of great content on your own or are you a member of a team? Please tell me if I could be helpful to you. Being detailed is great, but don’t go too crazy with producing volumes of unneeded files at the beginning. Magnificent article, very informative.

 66. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 67. wonderful points altogether, you simply won a new reader. What might you suggest about your submit that you just made a few days ago? Any certain?

 68. Hello everyone, it’s my first go to see at this website, and paragraph is really fruitful in favor of me, keep up posting such posts.

 69. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been doing a little homework on this. And he actually ordered me breakfast due to the fact that I stumbled upon it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your internet site.

 70. It is in reality a great and helpful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 71. It is reallyawesomehow well theseinsightswork when usedin the rightway. I enjoyed reading what you had to say. Great post! Good job on this article!

 72. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 73. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 74. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 75. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, nice written and include almost all important infos. I¡¦d like to see extra posts like this .

 76. That is the fitting weblog for anyone who needs to find out about this topic. You notice so much its nearly arduous to argue with you (not that I really would want…HaHa). You undoubtedly put a new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, just great!

 77. I have been looking everywhere for this! I really like your article. You’ve made my day! Thx again. I am amazed at how slow your blog came up on my computer.

 78. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 79. Thanks , I’ve just been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the best I have found out so far. But, what in regards to the bottom line? Are you sure in regards to the source?

 80. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & assist other users like its helped me. Good job.

 81. I’m the business owner of JustCBD brand (justcbdstore.com) and I am currently aiming to expand my wholesale side of business. I really hope that someone at targetdomain give me some advice . I thought that the most ideal way to accomplish this would be to connect to vape companies and cbd stores. I was hoping if someone could suggest a qualified web-site where I can purchase Vape Shop Business Email Addresses I am already taking a look at creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. Not sure which one would be the most suitable choice and would appreciate any guidance on this. Or would it be simpler for me to scrape my own leads? Ideas?

 82. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 83. Very interesting info !Perfect just what I was looking for! “Neurotics build castles in the air, psychotics live in them. My mother cleans them.” by Rita Rudner.

 84. What i do not understood is in truth how you’re no longer actually much more smartly-appreciated than you might be now. You’re very intelligent. You understand thus considerably when it comes to this matter, made me individually believe it from numerous various angles. Its like men and women don’t seem to be involved until it is something to accomplish with Lady gaga! Your personal stuffs nice. All the time deal with it up!

 85. What i do not understood is actually how you are now not really much more smartly-appreciated than you might be right now. You are very intelligent. You already know therefore significantly on the subject of this topic, made me personally imagine it from a lot of various angles. Its like men and women aren’t involved except it is one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. All the time maintain it up!

 86. You have brought to my attention some really interesting insights. I truly appreciate this post. Your article has proven useful to me. I have been looking everywhere for this!

 87. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 88. It is my belief that mesothelioma is actually the most lethal cancer. It’s got unusual traits. The more I look at it the harder I am sure it does not work like a real solid tissue cancer. If perhaps mesothelioma is a rogue virus-like infection, in that case there is the probability of developing a vaccine plus offering vaccination for asbestos uncovered people who are open to high risk connected with developing long run asbestos associated malignancies. Thanks for expressing your ideas for this important ailment.

 89. I have learned some significant things through your site post. One other subject I would like to state is that there are plenty of games out there designed mainly for toddler age little ones. They involve pattern acknowledgement, colors, dogs, and patterns. These often focus on familiarization in lieu of memorization. This makes little children occupied without experiencing like they are studying. Thanks

 90. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 91. you’re truly a excellent webmaster. The website loading speed is incredible. It kind of feels that you’re doing any distinctive trick. Moreover, The contents are masterpiece. you have done a fantastic task on this topic!

 92. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.

 93. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 94. hi!,I like your writing so a lot! share we keep up a correspondence more about your article on AOL? I require an expert in this house to resolve my problem. May be that is you! Having a look ahead to see you.

 95. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people think about worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 96. I do not even know the way I stopped up here, but I assumed this publish was once good. I do not recognise who you are but definitely you are going to a well-known blogger in case you are not already 😉 Cheers!

 97. Hello there I am so excited I found your webpage, I really found you by error, while I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the excellent work.

 98. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 99. Hello there! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 100. This is the right webpage for anyone who really wants to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for a long time. Excellent stuff, just wonderful.

 101. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t fail me just as much as this one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed you would probably have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 102. Hello, There’s no doubt that your web site could possibly be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 103. After I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Kudos.

 104. This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one. A must read post.

 105. May I just say what a comfort to find somebody that truly understands what they’re talking about online. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to read this and understand this side of your story. It’s surprising you are not more popular given that you most certainly possess the gift.

 106. Right here is the perfect site for anybody who really wants to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been written about for decades. Great stuff, just wonderful.

 107. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo subject but usually people do not speak about these topics. To the next! Many thanks!

 108. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after looking at many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 109. You made some decent points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 110. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

 111. I’m extremely pleased to find this site. I wanted to thank you for your time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and i also have you saved to fav to look at new things on your website.

 112. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 113. You’re so cool! I don’t believe I’ve truly read something like this before. So nice to discover someone with original thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality.

 114. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but usually people do not speak about these topics. To the next! Kind regards.

 115. You are so cool! I do not suppose I have read anything like that before. So good to find someone with some genuine thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed on the web, someone with a little originality.

 116. Can I simply say what a comfort to uncover somebody that truly knows what they are discussing on the net. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people must check this out and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular because you surely possess the gift.

 117. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody else having similar RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!

 118. Hi there! I could have sworn I’ve visited this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often.

 119. Next time I read a blog, I hope that it won’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed you would probably have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you were not too busy seeking attention.

 120. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am having issues with your RSS. I don’t know why I can’t subscribe to it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 121. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it.

 122. Hello, I think your website could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful site!

 123. I have to thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 124. I absolutely love your site.. Very nice colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 125. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this site. I really hope to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now 😉

 126. If you are not using your Casino, set it to go to sleep. The sleep function helps to conserve battery life and it can keep you from having to charge your phone as often. You can still receive phone calls and even text messages, so you will never miss something important by allowing your phone to sleep.

 127. When Happy New Casino AllForBet blog Happy New Casino Casino voice leaves its mark on the internet. So if Happy New Casino AllForBet wish to blog then get started as soon as Happy New Casino AllForBet can, because Happy New Casino AllForBet want Happy New Casino Casino voice heard. Use the information that Happy New Casino AllForBet learned from this article as well as any outside information to help Happy New Casino AllForBet create and manage a successful blog.

 128. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he actually ordered me dinner because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web page.

 129. Nice read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he actually bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “Dreams are real while they last. Can we say more of life” by Henry Havelock Ellis.

 130. Thank you for another informative website. Where else could I get that type of info written in such an ideal way? Iโ€™ve a project that I am just now working on, and Iโ€™ve been on the look out for such information.

 131. A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to publish more about this subject matter, it might not be a taboo matter but typically people don’t speak about these topics. To the next! Many thanks.

 132. Right here is the perfect webpage for everyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that’s been discussed for decades. Excellent stuff, just excellent.

 133. This is the perfect webpage for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been discussed for ages. Excellent stuff, just wonderful.

 134. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 135. You’ve made some decent points there. I checked on the internet for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 136. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 137. Howdy! This post couldn’t be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this article to him. Pretty sure he’s going to have a great read. Thanks for sharing!

 138. After looking at a number of the blog posts on your website, I really like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me what you think.

 139. I’m very pleased to uncover this web site. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and I have you book-marked to look at new things on your web site.

 140. Hello! I could have sworn I’ve visited this web site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 141. I’m pretty pleased to find this site. I wanted to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you saved to fav to check out new information in your website.

 142. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to publish more about this topic, it might not be a taboo subject but usually people don’t talk about such subjects. To the next! Cheers.

 143. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal site and would love to learn where you got this from or exactly what the theme is named. Many thanks!

 144. Hello there! This post couldn’t be written much better! Going through this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I am going to forward this post to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!

 145. You’re so cool! I don’t think I’ve read through a single thing like this before. So nice to find another person with unique thoughts on this topic. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with some originality.

 146. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 147. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worth it!

 148. Hello there! This blog post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I most certainly will forward this information to him. Fairly certain he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 149. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and energy to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 150. Hi there! I could have sworn I’ve visited this site before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently.

 151. Spot on with this write-up, I actually believe this web site needs much more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the info.

 152. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something relating to this.

 153. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉

 154. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return once again since i have book marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 155. Can I simply say what a relief to uncover an individual who really understands what they are discussing online. You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people need to look at this and understand this side of the story. I was surprised you’re not more popular given that you most certainly possess the gift.

 156. Howdy! This blog post could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will forward this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!

 157. The next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, but I truly believed you would have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close