ஆரோக்கியம்புதியவை

நீண்ட நேரம் படுக்கையில் குதூகலமாக இருக்க உதவும் அற்புத உணவுகள்!

இன்றைய காலத்தில் திருமணமான பல தம்பதிகள் சந்திக்கும் ஓர் பிரச்சனை, படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலமாக இருக்க முடிவதில்லை என்பது. அதிலும் ஆண்களை எடுத்துக் கொண்டால், விறைப்புத்தன்மை பிரச்சனை, முன்கூட்டியே விந்து வெளியேறுவது போன்ற பிரச்சனைகளை சந்திக்கிறார்கள். பெண்களை எடுத்துக் கொண்டால், விரைவில் யோனியில் வறட்சி ஏற்படும். இவை அனைத்திற்கும் காரணம், தற்போதைய உணவுப் பழக்கவழக்கங்கள் தான். மோசமான உணவுப் பழக்கவழக்கங்களால் உடல் ஆரோக்கியத்திற்குத் தேவையான ஊட்டச்சத்துக்கள் முறையாக கிடைக்காமல், உடலில் ஏற்கனவே இருக்கும் சத்துக்களும் நீங்கி, உடல் ஆரோக்கியம் விரைவில் பாழாவதோடு, பாலியல் வாழ்க்கையிலும் பிரச்சனைகளை உண்டாக்கி, குழந்தை பிறப்பதில் பிரச்சனையை உண்டாக்கும். உங்களுக்கு படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலாமாக இருக்கவும், பாலியல் வாழ்வில் சந்திக்கும் பிரச்சனைகளைத் தடுக்கவும் உதவும் உணவுகள் எவையென்று தெரிந்து கொள்ள வேண்டுமா? அப்படியானால் இக்கட்டுரையைத் தொடர்ந்து படியுங்கள்.

ஏனெனில் கீழே நீண்ட நேரம் படுக்கையில் குதூகலமாக இருக்க உதவும் அற்புத உணவுகள் பட்டியலிடப்பட்டுள்ளன. பேஸ்புக்கில் எங்களது செய்திகளை உடனுக்குடன் படிக்க க்ளிக் செய்யவும்

மாதுளை மாதுளையில் ஃபோலேட் மற்றும் வைட்டமின் சி நல்ல அளவில் நிறைந்துள்ளது. இதில் உள்ள சக்தி வாய்ந்த ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட், இரத்த நாளங்களின் ஆரோக்கியத்தை மேம்படுத்தி, உடல் முழுவதும் இரத்த ஓட்டம் சிறப்பாக இருக்க உதவும். குறிப்பாக ஆண்கள் மாதுளையை அதிகம் சாப்பிட்டால், இனப்பெருக்க உறுப்புக்களில் இரத்த ஓட்டத்தை அதிகரித்து விறைப்புத்தன்மை பிரச்சனை ஏற்படாமல் தடுக்கும். எனவே பாலியல் வாழ்க்கை சிறக்க தினமும் ஒரு டம்ளர் மாதுளை ஜூஸைக் குடிக்கும் பழக்கத்தைக் கொள்ளுங்கள்.

பூசணி விதைகள் பூசணிக்காய் வாங்கினால், அதில் உள்ள விதைகளைத் தூக்கி எறியாமல் நன்கு வெயிலில் உலர்த்தி, வறுத்து அன்றாட உணவில் தூவி சாப்பிடுங்கள். இல்லாவிட்டால், ஸ்நாக்ஸ் போன்று ஒரு பௌலில் போட்டு சாப்பிடுங்கள். பூசணி விதைகளில் ஆண்களின் புரோஸ்டேட் ஆரோக்கியத்தை அதிகரிக்கத் தேவையான ஜிங்க் சத்து வளமான அளவில் உள்ளது. ஜிங்க் சத்தானது, செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்தியை அதிகரிப்பதில் முக்கிய பங்கை வகிக்கிறது. அதோடு பூசணி விதைகளில் கால்சியம், மக்னீசியம், இரும்புச்சத்து, பொட்டாசியம், ஃபோலேட், வைட்டமின் ஏ போன்றவையும் ஏராளமான அளவில் உள்ளது.

சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கு சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கில் புற்றுநோய் எதிர்ப்பு, சர்க்கரை நோய் எதிர்ப்பு மற்றும் அழற்சி எதிர்ப்பு பண்புகள் அடங்கியுள்ளது. இத்தகைய சர்க்கரை வள்ளிக் கிழங்கு பெண்களுக்கு மிகவும் நல்லது. இதில் உள்ள வைட்டமின் ஏ, பெண் செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்திக்கு மிகவும் முக்கியமானது. ஆய்வு ஒன்றில், வைட்டமின் ஏ சத்து, ஈஸ்ட்ரோஜென் அளவு அதிகரிக்க உதவுவதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. பைன் நட்ஸ் பைன் நட்ஸில் பாலியல் வாழ்க்கையை சிறப்பாக்கும் பண்புகள் அதிகம் உள்ளது. இந்த சிறிய நட்ஸை ஒருவர் அன்றாடம் சிறிது சாப்பிட்டு வந்தால், அதில் உள்ள அதிகளவிலான பைட்டோ கெமிக்கல்கள், வைட்டமின்கள், கனிமச்சத்துக்கள் மற்றும் ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் ஆண்களின் பாலியல் வாழ்வை சிறப்பாக்க உதவும். முக்கியமாக இதில் உள்ள போரான் என்னும் கனிமச்சத்து, டெஸ்டோஸ்டிரோன் அளவை மேம்படுத்த உதவுவதாக ஆய்வுகளில் கண்டறியப்பட்டுள்ளது.

புரூஸல்ஸ் புரூஸல்ஸ் சற்று கசப்பாகவும், சற்று துர்நாற்றத்துடனும் இருப்பதால், இது அனைவருக்குமே பிடிக்கும் என்று கூற முடியாது. ஆனால் இது மிகவும் ஆரோக்கியமான உணவுப் பொருட்களுள் ஒன்று. இந்த முளைக்கட்டிய புரூஸல்ஸ் தைராய்டு சுரப்பியின் செயல்பாட்டை மேம்படுத்த உதவுவதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. ஒருவருக்கு தைராய்டு பிரச்சனைகள் இருந்தால், அது அவர்களது பாலியல் வாழ்வையும் பாதிக்கும். எனவே தைராய்டு பிரச்சனைகளைத் தவிர்க்கவும், பாலியல் வாழ்க்கை சிறக்கவும் புரூஸல்ஸை அடிக்கடி சாப்பிடுங்கள். ஆப்பிள் அனைத்து காலங்களிலும் கிடைக்கக்கூடிய ஓர் பழம் தான்

ஆப்பிள். தினமும் ஒரு ஆப்பிள் சாப்பிட்டால், மருத்துவரிடம் செல்ல வேண்டிய அவசியமே இருக்காது. குறிப்பாக ஆப்பிளை ஒருவர் தினந்தோறும் ஒன்று சாப்பிட்டு வந்தால், அது ஒருவரது பாலியல் வாழ்க்கையை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ளும். அதிலும் ஆப்பிளை தோல் நீக்காமல் அப்படியே சாப்பிட்டால் தான், ஆப்பிளில் உள்ள முழு சத்துக்களையும் கிடைக்கச் செய்யும். கேல் கேல் கீரைகளில் வைட்டமின் ஏ சத்து அதிகம் உள்ளது. அதோடு இதில் வைட்டமின் சி மற்றும் வைட்டமின் பி6 சத்தும் அதிகம் உள்ளது. வைட்டமின் பி6 மூளையின் செயல்பாட்டிற்கு மிகவும் முக்கியமானது மற்றும் செக்ஸ் ஹார்மோன்களின் உற்பத்திக்கும் அவசியமானது.

இந்த வைட்டமின் சத்து ஒருவரது உடலில் குறைந்தால், அதனால் பாலியல் வாழ்வில் பிரச்சனைகளை சந்திக்க நேரிடும். கிவி கிவி பழத்தில் வைட்டமின் சி என்னும் சக்தி வாய்ந்த ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட் அதிகம் உள்ளது. ஆய்வு ஒன்றில்

ஆரஞ்சு பழத்தை விட அதிகளவில் ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் இருப்பதாக கண்டறியப்பட்டுள்ளது. மற்றொரு ஆய்வில் கிவி பழம் இதய நோய்களின் அபாயத்தைத் தடுக்கும். ஒருவரது இதயம் மற்றும் இரத்த நாளம் ஆரோக்கியமாக இருந்தால் தான், பாலியல் வாழ்க்கை சிறப்பாக இருக்கும். எனவே பாலியல் பிரச்சனைகளைத் தடுக்கவும், படுக்கையில் நீண்ட நேரம் சிறப்பாக செயல்படவும் தினமும் ஒரு கிவி பழத்தை சாப்பிடுங்கள். கிரான்பெர்ரி கிரான்பெர்ரி பழம் இனிப்பு கலந்த கசப்பு சுவையுடன் இருப்பதால்,

இது சிலருக்கு பிடிக்கும், இன்னும் சிலருக்கு பிடிக்காமலும் இருக்கும். ஆனால் இந்த சிறிய பழத்தை தினமும் ஒரு கையளவு சாப்பிட்டு வந்தால், சிறுநீர்ப்பை மற்றும் சிறுநீர் பாதையின் ஆரோக்கியம் மேம்படும். ஒருவருக்கு சிறுநீர் பாதையில் தொற்றுக்கள் இருந்தால், அது பாலியல் வாழ்வில் பிரச்சனைகளை உண்டாக்கும். ஆகவே இந்த பழத்தை கிடைக்கும் போது தவறாமல் சாப்பிடுங்கள். வால்நட்ஸ் நட்ஸ்களில் ஒன்றான வால்நட்ஸ் பாலியல் வாழ்வை சிறப்பாக்க உதவும். இதில் உள்ள அதிகளவிலான ஒமேகா-3 கொழுப்பு அமிலங்கள், மூளை மற்றும் இரத்த நாளங்களின் ஆரோக்கியத்திற்கு மிகவும் முக்கியமானது. ஒருவர் அதிகளவில் ஒமேகா-3 கொழுப்பு அமிலம் நிறைந்த உணவுகளை உட்கொண்டால், அது மனநிலையை மேம்படுத்தி, செக்ஸ் வாழ்க்கையை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ளும். தர்பூசணி தர்பூசணியில் தக்காளியை விட அதிகளவில் லைகோபைன் உள்ளது. இது இரத்த நாளங்களை ரிலாக்ஸ் அடையச் செய்து, உடல் முழுவதும் இரத்த ஓட்டத்தை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ள உதவும். மேலும்

தர்பூசணி ஒரு நேச்சுரல் வயாகரா. ஆகவே இந்த பழத்தை அதிகம் சாப்பிட்டால், பாலியல் வாழ்க்கை சிறப்பாகவும், குதூகலமாகவும் இருக்கும். வாழைப்பழம் வாழைப்பழத்தில் பொட்டாசியம் அதிகம் உள்ளது. இது சோடியத்தால் ஏற்படும் தாக்கத்தைத் தடுக்க உதவும். உப்பு நிறைந்த உணவுகளை அதிகம் சாப்பிட்டால், அது அந்தரங்க பகுதியில் இரத்த ஓட்டத்தை தடை செய்து, பாலியல் பிரச்சனைகளை சந்திக்கச் செய்யும்.

ஆனால் தினமும் ஒரு வாழைப்பழத்தை சாப்பிட்டால், அது சோடியத்தால் ஏற்படும் பிரச்சனைகளைத் தடுத்து, உடலில் இரத்த ஓட்டத்தை சிறப்பாக வைத்துக் கொள்ள உதவி, பாலியல் வாழ்க்கையை சிறக்கச் செய்யும். உருளைக்கிழங்கு உருளைக்கிழங்கில் பொட்டாசியம் அதிகம் உள்ளது. இந்த உருளைக்கிழங்கை உணவில் ஒருவர் தினமும் சிறிது சாப்பிட்டு வந்தால், அது மன அழுத்தம் மற்றும் மன இறுக்கத்தால், பாலியல் வாழ்க்கை பாதிக்கப்படுவதைத் தடுக்கும். எனவே நீங்கள் படுக்கையில் நீண்ட நேரம் குதூகலமாக இருக்க விரும்பினால், உருளைக்கிழங்கை அடிக்கடி உணவில் சேர்த்துக் கொள்ளுங்கள்.

Show More

Related Articles

237 thoughts on “நீண்ட நேரம் படுக்கையில் குதூகலமாக இருக்க உதவும் அற்புத உணவுகள்!”

 1. I’m just commenting to let you be aware of of the incredible experience our child went through reading your site. She mastered too many issues, which include what it’s like to have an incredible coaching nature to make many people completely completely grasp specified specialized topics. You undoubtedly exceeded visitors’ desires. I appreciate you for coming up with these invaluable, trustworthy, educational as well as cool tips on that topic to Julie.

 2. I am also commenting to make you understand what a really good experience my friend’s child had visiting your webblog. She realized a wide variety of pieces, including what it’s like to have a wonderful teaching spirit to make folks really easily know a variety of grueling subject areas. You undoubtedly did more than people’s desires. I appreciate you for rendering those essential, safe, revealing as well as fun tips about the topic to Kate.

 3. I needed to put you this little observation just to say thanks a lot again with your stunning opinions you’ve shown above. It was quite strangely generous with you to allow without restraint what a lot of folks might have marketed as an e book to help with making some profit for their own end, principally considering that you could possibly have tried it in the event you decided. These concepts likewise acted to be the great way to fully grasp that most people have similar dream just as my own to grasp much more concerning this issue. I believe there are numerous more pleasant situations ahead for individuals who browse through your site.

 4. Thanks so much for giving everyone an extraordinarily special possiblity to read in detail from this website. It’s usually very lovely and full of a good time for me personally and my office friends to visit your web site no less than three times every week to study the newest tips you will have. And indeed, I’m always amazed concerning the cool suggestions you give. Certain two tips in this posting are unequivocally the simplest we have all ever had.

 5. I have to express my appreciation to you just for rescuing me from this type of condition. After scouting through the world-wide-web and seeing suggestions which were not helpful, I believed my entire life was gone. Living minus the answers to the difficulties you’ve fixed by means of the article is a serious case, as well as the ones which might have adversely damaged my career if I hadn’t come across your web site. Your actual natural talent and kindness in dealing with all the stuff was invaluable. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a thing like this. I am able to at this point relish my future. Thanks a lot so much for the reliable and result oriented guide. I won’t think twice to refer your blog post to any individual who needs and wants guide on this subject matter.

 6. A lot of thanks for your own effort on this site. My aunt takes pleasure in engaging in research and it’s really obvious why. My spouse and i hear all about the powerful method you render very helpful solutions through the website and improve contribution from website visitors about this matter while our favorite princess is truly being taught a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You’re carrying out a good job.

 7. Thank you so much for giving everyone an extremely wonderful possiblity to read articles and blog posts from this blog. It is usually very kind and also packed with a good time for me and my office mates to search your blog not less than three times weekly to find out the latest stuff you will have. Of course, I’m so usually fulfilled with all the fantastic pointers you serve. Selected 4 points in this post are without a doubt the finest we’ve had.

 8. I would like to convey my passion for your generosity supporting persons that actually need assistance with this one niche. Your special dedication to passing the solution up and down became quite powerful and has surely made men and women just like me to arrive at their ambitions. Your own insightful recommendations means much a person like me and extremely more to my fellow workers. Many thanks; from all of us.

 9. I needed to draft you a little bit of remark to say thanks a lot once again for the extraordinary views you’ve shared in this article. It is certainly shockingly generous with people like you to convey unhampered all a number of us could have marketed for an e book in making some cash for themselves, principally considering that you could have done it if you ever wanted. The tips in addition worked like the great way to comprehend some people have a similar dreams much like my personal own to learn a good deal more when it comes to this problem. I am certain there are millions of more fun sessions ahead for folks who examine your blog.

 10. I would like to show thanks to the writer just for rescuing me from this particular incident. Right after scouting through the online world and finding strategies which were not powerful, I was thinking my life was well over. Living devoid of the answers to the problems you have sorted out by means of your main write-up is a critical case, and the ones that might have negatively affected my entire career if I had not discovered your web blog. The capability and kindness in dealing with all the details was valuable. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come across such a point like this. I am able to now look forward to my future. Thanks very much for the professional and sensible help. I will not be reluctant to propose the sites to anybody who should get support about this situation.

 11. I simply wanted to appreciate you all over again. I’m not certain the things I might have accomplished without the actual suggestions provided by you regarding that area. It seemed to be an absolute intimidating condition in my opinion, however , seeing a skilled form you treated the issue made me to cry for contentment. I am happy for this help and in addition hope you are aware of a powerful job that you’re providing teaching the mediocre ones through your web blog. I’m certain you haven’t encountered all of us.

 12. I would like to express thanks to you just for bailing me out of such a circumstance. Just after browsing throughout the the net and coming across advice that were not helpful, I figured my life was well over. Being alive without the presence of approaches to the difficulties you’ve fixed by means of the guideline is a critical case, and the kind which could have in a wrong way affected my career if I hadn’t discovered your blog post. Your own personal know-how and kindness in handling all the pieces was very useful. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a step like this. I’m able to at this moment relish my future. Thank you very much for your reliable and amazing guide. I will not hesitate to propose your web site to anybody who ought to have assistance on this issue.

 13. Needed to put you this tiny remark to help thank you so much over again on the spectacular opinions you have shared here. This has been simply tremendously open-handed with you to offer easily precisely what many of us could possibly have supplied as an ebook to get some money for their own end, most notably considering that you could have tried it in case you decided. Those basics as well worked to be a great way to fully grasp someone else have the identical fervor just as my very own to figure out great deal more around this problem. I know there are a lot more fun moments up front for many who scan your website.

 14. I precisely needed to appreciate you once again. I am not sure the things that I might have implemented in the absence of the actual tactics discussed by you regarding such a area of interest. It previously was a real troublesome case in my opinion, however , seeing the skilled tactic you processed it made me to weep with fulfillment. Now i am grateful for your support and even sincerely hope you are aware of an amazing job you are always carrying out educating people today all through your web page. I am sure you have never met all of us.

 15. I definitely wanted to send a message in order to say thanks to you for some of the splendid recommendations you are showing here. My time intensive internet search has at the end been paid with useful insight to talk about with my best friends. I would assume that many of us readers are rather lucky to live in a magnificent community with so many wonderful people with good advice. I feel extremely lucky to have used your webpage and look forward to really more excellent minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 16. I want to get across my respect for your generosity for persons who have the need for assistance with this particular topic. Your personal commitment to getting the solution along appears to be especially productive and have in most cases encouraged some individuals like me to get to their dreams. Your new informative facts means a lot to me and even further to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 17. I not to mention my buddies were actually following the excellent tips located on your web site and so quickly I got a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those techniques. All of the boys were certainly joyful to see them and have surely been taking advantage of these things. Many thanks for really being considerably helpful and for finding certain decent subjects millions of individuals are really eager to learn about. Our own honest regret for not expressing gratitude to earlier.

 18. I’m commenting to let you be aware of of the fine experience my wife’s princess developed visiting yuor web blog. She picked up many things, which included how it is like to have a very effective helping style to get other people with no trouble know just exactly specified very confusing things. You actually surpassed our expected results. Thank you for producing those beneficial, trustworthy, informative and cool guidance on this topic to Sandra.

 19. I simply wished to appreciate you yet again. I am not sure what I could possibly have taken care of without the entire opinions shared by you regarding my situation. Previously it was an absolute frightening concern in my view, but encountering this specialized approach you handled the issue forced me to leap for joy. I will be grateful for your advice and in addition hope that you are aware of a powerful job you’re undertaking instructing other individuals thru your websites. I know that you have never got to know all of us.

 20. I would like to show some thanks to the writer just for bailing me out of this particular matter. Because of searching throughout the world-wide-web and finding notions that were not beneficial, I assumed my entire life was gone. Being alive minus the answers to the issues you’ve fixed as a result of your main report is a crucial case, and those that would have negatively affected my career if I had not come across your web page. Your own natural talent and kindness in handling all the details was crucial. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a thing like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks very much for the specialized and effective guide. I will not think twice to recommend your site to any individual who ought to have counselling on this area.

 21. A lot of thanks for every one of your hard work on this web site. My daughter enjoys conducting research and it is easy to understand why. A number of us learn all of the dynamic method you create powerful suggestions via the blog and even strongly encourage response from other ones on this subject while my daughter is really starting to learn so much. Enjoy the rest of the new year. Your performing a really good job.

 22. I enjoy you because of all of the labor on this web site. My mother loves managing investigation and it’s really obvious why. All of us learn all regarding the dynamic way you provide great guides through the blog and even strongly encourage response from some other people on the content then my daughter has been becoming educated a lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You have been carrying out a first class job.

 23. I not to mention my pals were actually studying the best things on your web page and then before long developed a horrible feeling I never expressed respect to the web blog owner for them. All of the people were for this reason glad to learn them and have definitely been tapping into those things. I appreciate you for getting so helpful and also for considering this form of cool useful guides millions of individuals are really wanting to learn about. My sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 24. I have to show my appreciation to the writer for rescuing me from this type of circumstance. After looking throughout the internet and finding principles that were not beneficial, I figured my entire life was gone. Existing minus the approaches to the problems you have solved by means of this review is a serious case, as well as ones that might have badly affected my entire career if I hadn’t discovered the website. The expertise and kindness in maneuvering the whole thing was vital. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I’m able to at this moment relish my future. Thanks for your time very much for this impressive and results-oriented guide. I won’t think twice to endorse the blog to anyone who wants and needs assistance on this issue.

 25. I enjoy you because of every one of your efforts on this web page. Betty really likes participating in research and it is obvious why. Almost all notice all relating to the dynamic mode you produce insightful guides through this web blog and therefore strongly encourage response from other individuals on the theme plus our own daughter has always been learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re doing a remarkable job.

 26. My wife and i felt really joyful Emmanuel managed to deal with his research because of the precious recommendations he made through the web site. It is now and again perplexing to simply possibly be giving away techniques which often people today may have been trying to sell. We acknowledge we need you to appreciate because of that. The main explanations you’ve made, the straightforward site navigation, the friendships your site give support to create – it’s most remarkable, and it’s really letting our son in addition to the family reckon that that theme is enjoyable, which is quite indispensable. Thank you for everything!

 27. I have to show some thanks to the writer just for rescuing me from this condition. Because of scouting through the the web and getting basics that were not productive, I assumed my life was over. Being alive minus the answers to the problems you have resolved all through the article content is a serious case, as well as the ones which may have badly affected my career if I hadn’t come across your web page. Your main mastery and kindness in maneuvering every item was very helpful. I am not sure what I would have done if I hadn’t encountered such a step like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks very much for your expert and amazing help. I won’t think twice to refer the website to any person who needs guidelines about this subject.

 28. I enjoy you because of each of your work on this website. Debby really likes going through internet research and it’s obvious why. All of us notice all of the compelling method you convey very useful tips via this web site and even invigorate response from some others on that concept so our favorite princess is actually studying so much. Enjoy the rest of the year. You’re the one carrying out a stunning job.

 29. I’m just writing to make you be aware of of the exceptional experience my wife’s daughter enjoyed reading your site. She came to understand numerous pieces, not to mention how it is like to possess an incredible giving mindset to make many others just have an understanding of selected complex issues. You undoubtedly did more than readers’ expected results. I appreciate you for supplying these warm and helpful, dependable, informative and fun tips about the topic to Tanya.

 30. I happen to be commenting to make you understand what a fantastic discovery my friend’s child had reading your blog. She figured out some pieces, not to mention what it’s like to have an ideal coaching character to let certain people without problems know just exactly certain hard to do topics. You actually did more than my desires. I appreciate you for delivering the priceless, safe, educational not to mention fun thoughts on this topic to Gloria.

 31. I wish to express my appreciation for your kind-heartedness for men and women who really want help on your theme. Your real dedication to passing the solution around appeared to be wonderfully informative and has in every case made professionals much like me to arrive at their ambitions. The informative facts entails a whole lot a person like me and extremely more to my office colleagues. Many thanks; from each one of us.

 32. I not to mention my pals came going through the nice tips and tricks from your site and so instantly developed an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for those strategies. All the guys had been consequently happy to read through all of them and have undoubtedly been having fun with those things. Thanks for indeed being quite thoughtful and for deciding on such extraordinary subject matter most people are really wanting to discover. My personal honest apologies for not saying thanks to you sooner.

 33. I would like to show appreciation to you just for bailing me out of such a issue. After searching throughout the search engines and obtaining strategies which were not beneficial, I figured my entire life was gone. Existing without the presence of answers to the difficulties you’ve resolved all through your entire posting is a serious case, and the ones that could have badly affected my career if I had not come across your blog. Your primary talents and kindness in taking care of all the details was very helpful. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t discovered such a subject like this. I can at this point relish my future. Thanks for your time so much for your impressive and effective guide. I won’t think twice to propose the blog to any individual who needs and wants guide on this area.

 34. Thank you a lot for giving everyone a very special possiblity to read from this web site. It is often very beneficial and as well , stuffed with a good time for me and my office peers to search the blog really 3 times in one week to learn the newest guidance you have. And indeed, I am also certainly fascinated considering the extraordinary advice served by you. Some 1 points on this page are completely the most efficient I’ve ever had.

 35. I have to express my appreciation to the writer just for bailing me out of such a issue. Because of researching throughout the online world and coming across opinions that were not productive, I assumed my life was gone. Existing without the presence of solutions to the problems you have resolved by way of your main guide is a serious case, and ones which might have in a wrong way damaged my entire career if I had not discovered your site. Your competence and kindness in taking care of everything was useful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. It’s possible to now relish my future. Thanks a lot so much for your skilled and result oriented guide. I will not hesitate to refer the website to any person who ought to have guidelines on this subject.

 36. I intended to draft you this little bit of remark in order to say thank you yet again on your amazing solutions you’ve shared on this site. It is simply remarkably open-handed with you to deliver freely precisely what some people would have made available as an electronic book to end up making some money on their own, especially given that you could possibly have done it in the event you decided. The secrets as well served to be the easy way to comprehend other people have the identical eagerness just like my personal own to grasp more with reference to this matter. I’m sure there are a lot more pleasant instances up front for many who browse through your blog post.

 37. I precisely wished to say thanks again. I do not know the things I could possibly have created without the actual tactics shown by you directly on this subject. It became a real horrifying crisis in my circumstances, however , finding out this skilled avenue you processed the issue made me to weep with fulfillment. I am happier for the help and even hope that you know what an amazing job you have been providing educating some other people through your web blog. Most probably you have never got to know all of us.

 38. I want to show some thanks to the writer just for bailing me out of this particular difficulty. As a result of exploring through the online world and finding solutions which are not pleasant, I believed my entire life was well over. Living devoid of the strategies to the issues you have solved as a result of your main article is a serious case, and ones that might have in a negative way affected my career if I had not come across your blog. Your own personal mastery and kindness in playing with every aspect was priceless. I don’t know what I would’ve done if I hadn’t encountered such a step like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks very much for your skilled and sensible help. I won’t hesitate to suggest the website to anybody who would like care about this issue.

 39. I would like to show my appreciation to you just for bailing me out of this issue. Just after browsing throughout the online world and coming across opinions which are not productive, I believed my life was done. Living devoid of the solutions to the problems you have solved by way of the short article is a serious case, as well as the kind that would have adversely affected my career if I hadn’t encountered your blog post. Your actual capability and kindness in playing with everything was precious. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a step like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks for your time so much for this skilled and result oriented help. I won’t be reluctant to endorse the website to any person who should receive recommendations about this situation.

 40. Thanks so much for giving everyone a very brilliant chance to read articles and blog posts from this website. It really is very fantastic and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office acquaintances to search your web site particularly thrice every week to study the new items you will have. Of course, I’m just certainly motivated with all the staggering creative ideas you serve. Selected 2 areas on this page are undeniably the simplest I have ever had.

 41. I am only commenting to make you understand what a fine encounter my friend’s child experienced studying the blog. She picked up too many details, most notably what it is like to possess a marvelous giving character to have the rest just understand a variety of problematic subject areas. You actually exceeded readers’ expectations. I appreciate you for coming up with these interesting, dependable, educational and even cool tips about that topic to Julie.

 42. My spouse and i have been very fortunate that Edward managed to do his survey through your ideas he had through the weblog. It’s not at all simplistic just to possibly be giving away thoughts which often many others could have been trying to sell. And we all grasp we’ve got the blog owner to be grateful to because of that. The explanations you have made, the straightforward web site menu, the relationships your site help engender – it’s got mostly excellent, and it’s assisting our son and the family consider that the subject is enjoyable, and that’s unbelievably vital. Many thanks for all!

 43. I simply desired to appreciate you once more. I am not sure what I could possibly have implemented without the type of tricks contributed by you relating to my question. This has been the fearsome crisis for me personally, but being able to view a professional form you solved the issue forced me to jump with happiness. I am just grateful for your information and then trust you really know what a great job you happen to be getting into training the mediocre ones with the aid of a site. I’m certain you haven’t come across any of us.

 44. I simply wanted to thank you very much once again. I do not know the things that I could possibly have taken care of without the entire solutions provided by you relating to that situation. It seemed to be a real frightful issue in my circumstances, but discovering the skilled avenue you processed that forced me to weep for contentment. I will be happy for the information and hope you really know what a powerful job that you’re doing instructing the mediocre ones via your website. Most likely you have never encountered any of us.

 45. I want to express thanks to the writer just for rescuing me from this particular instance. Because of searching throughout the search engines and coming across ways which were not beneficial, I believed my life was well over. Existing minus the approaches to the difficulties you have sorted out all through your short article is a critical case, as well as the kind that would have adversely affected my entire career if I had not discovered your website. That expertise and kindness in touching the whole thing was very useful. I don’t know what I would have done if I had not come across such a step like this. I can at this moment look ahead to my future. Thanks for your time very much for your expert and amazing help. I won’t be reluctant to propose your blog to anybody who would like recommendations about this subject matter.

 46. My spouse and i were comfortable that Peter managed to finish off his homework from your ideas he got from your very own site. It’s not at all simplistic just to find yourself releasing hints that many some other people have been making money from. And now we fully understand we have got the website owner to give thanks to for that. The entire illustrations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will help foster – it is most excellent, and it’s helping our son and our family consider that that subject is exciting, and that is really fundamental. Thank you for the whole thing!

 47. I precisely wanted to appreciate you once more. I do not know the things I might have followed without the entire tips revealed by you on such a question. Entirely was a real daunting scenario in my circumstances, however , coming across the very specialized manner you dealt with the issue forced me to cry with gladness. Now i’m thankful for the information and even have high hopes you are aware of a powerful job you’re putting in training many people through a web site. Most likely you have never met all of us.

 48. I have to show my passion for your generosity for visitors who should have guidance on that concern. Your very own dedication to getting the message up and down had been definitely important and have surely allowed professionals like me to arrive at their endeavors. Your own interesting advice denotes a lot a person like me and especially to my peers. With thanks; from each one of us.

 49. I not to mention my pals have already been digesting the good tips and hints on the blog and all of the sudden got a terrible feeling I had not expressed respect to the site owner for those tips. All the young men are already as a consequence thrilled to read all of them and have now absolutely been taking pleasure in those things. Appreciate your being so kind as well as for opting for these kinds of important subject matter most people are really wanting to understand about. My sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

 50. My wife and i ended up being quite contented when Albert could finish off his research through the ideas he came across when using the weblog. It is now and again perplexing to just always be handing out tricks which some people have been making money from. And we all already know we need the website owner to be grateful to for that. The illustrations you made, the simple website navigation, the relationships your site aid to foster – it’s many great, and it’s letting our son and the family recognize that that concept is awesome, which is extremely vital. Thanks for the whole thing!

 51. I’m commenting to make you understand of the exceptional encounter my girl undergone studying your webblog. She came to understand a lot of pieces, not to mention how it is like to have a wonderful helping style to get certain people really easily know just exactly some impossible issues. You really did more than visitors’ expectations. Many thanks for giving the beneficial, safe, revealing and even cool thoughts on that topic to Mary.

 52. I simply desired to say thanks again. I’m not certain the things that I would’ve taken care of without the actual opinions revealed by you about this subject. It had been the distressing difficulty for me personally, but spending time with a new skilled tactic you resolved it forced me to leap for contentment. I am happy for the support and in addition hope that you know what an amazing job you are always getting into teaching many others via a site. I am sure you have never got to know all of us.

 53. A lot of thanks for all of your efforts on this site. My mother takes pleasure in setting aside time for internet research and it is simple to grasp why. My partner and i hear all regarding the dynamic way you offer effective suggestions through your web blog and therefore welcome contribution from other individuals on that subject matter then our favorite child is really starting to learn a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You are carrying out a dazzling job.

 54. I needed to write you a very little note in order to thank you so much over again regarding the nice tricks you have discussed on this site. This is simply incredibly open-handed with you to deliver openly exactly what a few people could possibly have supplied for an electronic book to make some profit for their own end, certainly seeing that you might have done it in the event you considered necessary. Those good ideas in addition worked to become great way to know that the rest have a similar dreams just as mine to figure out very much more on the topic of this matter. I’m sure there are numerous more fun occasions ahead for folks who view your blog post.

 55. I am only commenting to make you be aware of what a cool encounter my wife’s child went through browsing your blog. She realized several issues, which include what it is like to have an awesome giving mindset to make men and women just understand several advanced issues. You actually did more than her desires. Thank you for coming up with these useful, healthy, explanatory and as well as unique thoughts on this topic to Jane.

 56. I intended to put you one little bit of word just to give many thanks yet again for your striking views you’ve shown here. This has been strangely open-handed with people like you to convey freely what exactly many of us could have marketed as an electronic book in making some profit for themselves, precisely now that you might have done it if you desired. These good ideas likewise worked like the great way to comprehend the rest have a similar eagerness much like my own to grasp many more with respect to this condition. I am certain there are numerous more enjoyable sessions up front for individuals who looked over your blog.

 57. I intended to write you that little bit of observation in order to thank you as before with the fantastic basics you have contributed on this website. It’s quite surprisingly generous of people like you in giving extensively what some people could have made available as an e book to end up making some bucks for themselves, notably seeing that you might have done it in the event you considered necessary. Those principles as well acted as a easy way to realize that other people have the identical dream the same as my personal own to understand a little more around this issue. I’m sure there are lots of more enjoyable instances in the future for individuals who go through your site.

 58. I simply wanted to develop a quick remark to be able to thank you for those stunning ideas you are placing here. My time intensive internet research has at the end been recognized with excellent know-how to share with my great friends. I ‘d say that most of us website visitors actually are undeniably fortunate to exist in a magnificent place with many perfect individuals with helpful secrets. I feel rather privileged to have discovered your web page and look forward to many more thrilling minutes reading here. Thanks again for everything.

 59. I precisely needed to thank you very much again. I’m not certain what I could possibly have carried out in the absence of the type of opinions provided by you about that subject matter. This has been a real terrifying circumstance for me personally, nevertheless observing a new expert manner you solved it made me to jump over contentment. I am just happier for the guidance and as well , sincerely hope you find out what a powerful job that you are providing instructing many others all through a web site. I am sure you have never got to know all of us.

 60. I simply wanted to appreciate you once again. I’m not certain the things I could possibly have tried without the aspects shown by you regarding that theme. This was a frightful scenario in my opinion, nevertheless looking at the very specialized manner you dealt with the issue took me to weep for delight. I will be happy for your guidance and in addition pray you find out what a great job your are putting in teaching the mediocre ones thru a blog. I’m certain you have never come across all of us.

 61. I want to point out my love for your kind-heartedness supporting men and women that must have guidance on this important topic. Your special dedication to passing the message around has been surprisingly invaluable and have regularly permitted employees just like me to realize their objectives. Your own useful publication indicates a whole lot a person like me and even more to my office workers. Thank you; from each one of us.

 62. I have to show my appreciation for your kindness for those people that absolutely need help on your content. Your special commitment to getting the solution all over ended up being incredibly powerful and have consistently enabled employees much like me to arrive at their objectives. Your personal warm and friendly advice indicates so much a person like me and still more to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 63. I have to point out my affection for your kindness supporting all those that really need guidance on this one matter. Your special commitment to getting the message around turned out to be surprisingly significant and have without exception enabled most people like me to reach their desired goals. Your personal informative instruction means a great deal a person like me and additionally to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 64. I truly wanted to type a simple word to be able to thank you for all of the pleasant pointers you are showing on this site. My extensive internet investigation has at the end been compensated with good know-how to write about with my neighbours. I would admit that most of us site visitors actually are unequivocally fortunate to dwell in a good network with so many brilliant professionals with interesting techniques. I feel very lucky to have used your web pages and look forward to plenty of more fabulous moments reading here. Thanks once again for everything.

 65. I would like to express my respect for your kind-heartedness in support of individuals that require help with this particular situation. Your very own dedication to getting the solution around turned out to be particularly functional and has always permitted regular people just like me to achieve their pursuits. Your amazing interesting instruction implies this much a person like me and especially to my peers. Thanks a lot; from everyone of us.

 66. I wish to convey my affection for your kindness supporting persons who actually need assistance with the subject matter. Your real dedication to getting the solution throughout became astonishingly advantageous and have without exception helped professionals like me to get to their desired goals. Your amazing invaluable useful information means a whole lot to me and extremely more to my colleagues. Many thanks; from all of us.

 67. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily special opportunity to read critical reviews from here. It really is very pleasing and full of a lot of fun for me personally and my office peers to search your web site at minimum thrice per week to read through the latest tips you have. Not to mention, we are actually fulfilled with the fabulous strategies you serve. Certain two areas in this posting are undoubtedly the most impressive I have had.

 68. I together with my friends were found to be studying the best advice from your site then all of the sudden came up with an awful suspicion I never thanked the site owner for those techniques. My ladies are already for that reason glad to learn all of them and have now without a doubt been enjoying those things. Thank you for simply being very considerate as well as for deciding upon such beneficial things most people are really eager to be aware of. My honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

 69. My husband and i felt quite comfortable when Chris could finish up his research because of the ideas he had from your very own blog. It is now and again perplexing just to possibly be releasing secrets and techniques that people might have been selling. We understand we have the website owner to appreciate for this. The most important illustrations you made, the straightforward website menu, the friendships your site aid to engender – it’s most terrific, and it’s really letting our son in addition to us believe that the content is amusing, which is certainly rather serious. Thanks for all the pieces!

 70. I simply desired to thank you so much all over again. I do not know the things I might have handled without the actual techniques shown by you about such question. It was actually a intimidating case for me personally, nevertheless coming across the professional tactic you treated that made me to cry for joy. Extremely thankful for this service and hope that you recognize what a powerful job you were undertaking educating other individuals via your blog post. I’m certain you’ve never come across any of us.

 71. I wish to convey my love for your kind-heartedness giving support to visitors who require help on in this theme. Your real dedication to passing the solution throughout had been wonderfully informative and has really made others much like me to reach their goals. Your new insightful information entails much a person like me and extremely more to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 72. Thanks so much for providing individuals with remarkably marvellous possiblity to check tips from this website. It’s usually very pleasurable and as well , full of a great time for me and my office peers to visit your site on the least three times per week to read through the newest guides you have. Of course, I’m certainly astounded considering the great solutions served by you. Certain 1 ideas on this page are indeed the very best I’ve ever had.

 73. I not to mention my friends ended up examining the great guides on the blog while immediately developed an awful feeling I never expressed respect to the web site owner for those strategies. All of the young boys happened to be absolutely glad to read them and have in effect in actuality been having fun with those things. I appreciate you for actually being so thoughtful and for going for these kinds of incredible topics millions of individuals are really wanting to discover. Our own sincere regret for not saying thanks to sooner.

 74. I am glad for writing to make you be aware of of the nice discovery our daughter gained going through your site. She came to understand a wide variety of details, which include how it is like to possess a marvelous giving heart to make a number of people completely learn various tortuous things. You truly did more than her desires. Thank you for distributing those warm and friendly, safe, revealing and cool guidance on the topic to Evelyn.

 75. I would like to convey my love for your kindness giving support to those people that require guidance on the theme. Your special commitment to passing the solution all-around appeared to be incredibly important and have continuously permitted girls much like me to get to their aims. The valuable hints and tips implies a lot a person like me and even further to my mates. Thank you; from each one of us.

 76. I want to show some thanks to the writer for rescuing me from this scenario. After exploring through the world wide web and seeing recommendations that were not beneficial, I assumed my life was done. Being alive without the answers to the problems you have solved as a result of the article content is a serious case, and the ones that might have in a negative way affected my career if I had not encountered your site. Your personal ability and kindness in touching every item was precious. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come across such a thing like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks a lot so much for the skilled and results-oriented help. I will not hesitate to recommend your web page to anybody who needs guide on this topic.

 77. I happen to be writing to let you understand what a amazing encounter my cousin’s princess undergone going through the blog. She learned a wide variety of pieces, most notably what it is like to have an ideal teaching mood to let men and women with no trouble gain knowledge of specific tortuous subject matter. You really surpassed her expectations. Thanks for displaying the precious, trusted, explanatory and also cool guidance on the topic to Mary.

 78. My wife and i got very lucky when Chris could conclude his studies through the entire ideas he obtained through the web page. It is now and again perplexing to simply be making a gift of techniques that some people might have been making money from. So we understand we have the blog owner to be grateful to for that. The main explanations you have made, the easy web site menu, the relationships you can make it easier to create – it is most excellent, and it is letting our son in addition to us reckon that the matter is thrilling, and that is particularly essential. Thank you for the whole lot!

 79. Los Blancos, with captain Sergio Ramos suspended after deliberately collecting a yellow card in the first leg, had been looking to build on a slender 2-1 lead from that game in Amsterdam and stay on course for a potential fourth straight European triumph.

  However, after Raphael Varane’s header rattled the crossbar, Ajax raced into an early lead through Hakim Ziyech before Dusan Tadic set up David Neres for a second in the 18th minute.
  tinyurl
  Real Madrid were forced into two changes when Lucas Vazquez and Vinicius Junior went off injured, with substitute Gareth Bale hitting the post just before half-time.

  Ajax looked to have put the tie to bed when Tadic swept in a brilliant third goal just after the hour – which was eventually given following an extensive Video Assistant Referee review to check if the ball had gone out of play in the build-up.

 80. Inter Rapid Wien live score (and video online live stream*) starts on 21.2.2019. at 20:00 UTC time at San Siro/Giuseppe Meazza stadium, Milan, Italy in UEFA Europa League, Knockout stage – Europe. Here on SofaScore livescore you can find all Inter vs Rapid Wien previous results sorted by their H2H matches. Links to Inter vs. Rapid Wien video highlights are collected in the Media tab for the most popular matches as soon as video appear on video hosting sites like Youtube or Dailymotion. We’re not responsible for any video content, please contact video file owners or hosters for any legal complaints tinyurl.

 81. Fact be instructed, there are a variety proposed solutions out there assist you stop snoring. Some have more potential than others but actually it is dependent upon you, and just how unhealthy your evening breathing problem is. We now have uncovered alternative routes to cease loud night from as far out as hypnosis to loopy concoctions of ingredients in tea. That mentioned, the the following different snoring cures usually tend profit the typical snorer.

 82. I am going to go ahead and save this content for my sister for a coming up study project for school. This is a appealing blog by the way. Where did you get the template for this website?

 83. Theresa May says she has secured “legally binding” changes to her Brexit deal, a day ahead of MPs voting on it.

  But European Commission President Jean-Claude Juncker” warned if the deal was voted down there was “no third chance”.

  They spoke at a joint press conference in Strasbourg after a late meeting.

 84. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 85. French President Emmanuel Macron has appointed a panel of experts to investigate France’s actions during the Rwandan genocide 25 years ago on April 7.

  Macron has also met representatives of a group of survivors in. Paris

 86. Ryska militarfartyg kommer till Filippinerna samtidigt som spanningen okar kring Sydkinesiska sjon. Men framfor allt expanderar nu Kina langt us i Stilla havet. Det vacker oro i USA eftersom Kina anses hota de amerikanska ubatar som ar helt avgorande vid en konflikt.

 87. The Portuguese road Prevention agency (PRP) has this week called for more and improved traffic stops in Portugal. The agency has also deemed current actions by law enforcement officials as ineffective in dealing with the majority of serious traffic offences.

 88. The series of conversations with the Warsaw Ghetto survivors was conducted to commemorate the 76 th anniversary of the outbreak of the Warsaw Ghetto Uprising that falls on the 19th of April.

 89. text messaging, or texting, is the act of composing and sending electronic messages, typically consisting of alphabetic and numeric characters, between two or more users of mobile devices, desktops/laptops, or other type of compatible computer.

 90. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 91. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 92. El hooligan del Liverpool que avergonzo Barcelona la vuelve a liar con un ‘Steward
  El mismo personaje que se dedico a empujar gente a la fuente de Barcelona la ha vuelto a liar esta vez bajandole los pantalones a un steward.

 93. Starting from her beauty & sincerity to her serenity & purity is all they want to hear. Compliment them for everything; her eyes, her looks, her nature, her attitude, her dress up etc.
  Girls don’t care much about the comment. They care more for the person you are, your character, how you act, how you react etc. To answer what girls like in that is difficult to write because there’s a lot of stuff and it’s explanations are too long.

 94. Eg:- Be who you are. This is the best advice as well as the worst advice because when you go upto a girl you become different and then you will be the person you are then, the character changes. It shouldn’t and it’s really difficult to explain using words on how to “act normal”. It’s way easier to demonstrate.
  Look into her eyes and simply express her about how happy you have felt to spend time with her . 

 95. I can’t tell because it depends on girl i mean what’s ur relation with her if she is too much bestie , just friend or girfriend , crush etc comment something very pleasant and very casual
  I read this really great post once, not too long ago. I can’t find it right now, but if I do I’ll edit this post and include a link so you can see the original thing. But I’ll explain it in my own words.

 96. I think the most important thing to matter is context. Be aware of what you’re saying, why you’re saying it, and who you’re saying it to. My above examples aren’t the rule, but I’d say they’re pretty good guidelines – particularly if you DON’T know the girl very well.
  Um…maybe when you compliment them about their behavior or attitude. When you talk about her nature and her inner qualities not the external qualities, girls like those comments the most which is related to who they truly are and not fake comments.

 97. Depends on the girl. But generally, girls like to feel confident and hence like compliments that boost their self-confidence.
  Really? And you want to know this to become friends? What would be the answer for men? Friend, jut be yourself, say what you feel and try to not hurt people. Authenticity is the best make up, because it is you! You don’t need lines!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close