ஆரோக்கியம்புதியவை

உடலில் இரத்த வெள்ளையணுக்களை அதிகரிக்க வேண்டுமா? அப்ப இத சாப்பிடுங்க…

உங்களுக்கு அடிக்கடி உடல்நலம் சரியில்லாமல் போகிறதா? அப்படியெனில் உங்கள் உடலின் நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தில் ஏதேனும் தவறு இருக்கலாம். இல்லையெனில், உடலில் ஆன்டி-பாடிகளை உற்பத்தி செய்யும் அடிநா சதையின் செயல்பாடு மோசமாக இருக்கலாம் அல்லது பாக்டீரியாக்கள் மற்றும் இதர விசித்திரமான பொருட்களை அழிக்கும் மண்ணீரலில் பிரச்சனை இருக்கலாம் அல்லது நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தின் முக்கிய பகுதியாக விளங்கும் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவு குறைவாக இருக்கலாம்.

எலும்பு மஜ்ஜையில் உற்பத்தி செய்யப்படும் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் முக்கிய பணியே நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்திற்கு ஆதரவளித்து, பாக்டீரியாக்கள் மற்றும் இதர நோய்த்தொற்றுக்களை எதிர்த்துப் போராடுவது தான். ஒருவரது உடலில் இரத்த வெள்ளையணுக்களானது ஒரு மைக்ரோலிட்டர் இரத்தத்தில் சராசரியாக 4,500 முதல் 10,000 வரை இருக்கும். எப்போது இந்த அளவுக்கு குறைவாக இரத்த வெள்ளையணுக்கள் உள்ளதோ, அப்போது அடிக்கடி உடல்நல குறைவால் அடிக்கடி பாதிக்கப்படக்கூடும்.

எனவே ஒருவர் அடிக்கடி நோய்வாய்ப்பட நேர்ந்தால், உடலின் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவை அதிகரிக்க முயல வேண்டும். அதற்கு செய்ய வேண்டியதெல்லாம் குறிப்பிட்ட உணவுகளை உண்பது தான். இக்கட்டுரையில் ஒருவரது உடலில் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவை அதிகரிக்க உதவும் உணவுப் பொருட்கள் பட்டியலிடப்பட்டுள்ளன. அதைப் படித்து அவற்றை உட்கொள்ளுங்கள்.

சிட்ரஸ் பழங்கள்

சளி பிடித்திருக்கும் போது வைட்டமின் சி அதிகம் நிறைந்த சிட்ரஸ் பழங்களை சாப்பிடுவது நல்லது. ஏனெனில் இது நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்தும். குறிப்பாக வைட்டமின் சி, இரத்த வெள்ளையணுக்களின் உற்பத்தியை அதிகரிக்கும். எனவே சிட்ரஸ் பழ வகையைச் சேர்ந்த ஆரஞ்சு, எலுமிச்சை, சாத்துக்குடி, கிரேப்ஃபுரூட் போன்றவற்றை அடிக்கடி சாப்பிடுங்கள். இதனால் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவு அதிகரிக்கும். முக்கியமாக இது எளிதில் கிடைக்கக்கூடிய உணவுப் பொருளும் கூட.

சிவப்பு குடைமிளகாய்

சிவப்பு குடைமிளகாயில் சிட்ரஸ் பழங்களை விட 2 மடங்கு அதிகமாக வைட்டமின் சி நிறைந்துள்ளது. அதோடு இதில் பீட்டா கரோட்டீனும் வளமான அளவில் நிறைந்துள்ளது. இது நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்துவதுடன், சருமத்தை ஆரோக்கியமாக பராமரிக்கவும் உதவும். முக்கியமாக இதில் உள்ள பீட்டா கரோட்டீன் கண்களுக்கு மிகவும் நல்லது. நடிகை பாவனாவின் திருமண போட்டோக்களை பாத்திருக்கீங்களா…? அடர்த்தியான மற்றும் நீளமான புருவத்தை பெற என்ன செய்ய வேண்டும்? இத்தன வருசம் வாழ்ந்து என்ன பண்ணனு யாரும் கேக்க முடியாது!

ப்ராக்கோலி

ப்ராக்கோலியில் வைட்டமின்கள் மற்றும் கனிமச்சத்துக்கள் ஏராளமான அளவில் அடங்கியுள்ளது. இதில் வைட்டமின் ஏ, சி மற்றும் ஈ-யுடன், பல்வேறு ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் மற்றும் நார்ச்சத்தும் உள்ளது. எனவே இந்த காய்கறிகளை மார்கெட்டில் பார்த்தால், தவறாமல் வாங்கி வந்து சமைத்து சாப்பிடுங்கள். இது நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்துவதோடு, ஒட்டுமொத்த உடல் ஆரோக்கியத்தையும் அதிகரிக்கும்.

பூண்டு

அனைவரது வீட்டு சமையலறையிலும் இருக்கும் ஓர் மருத்துவ குணம் வாய்ந்த உணவுப் பொருள் தான் பூண்டு. பூண்டில் உள்ள அல்லிசின் ஏராளமான நன்மைகளை வாரி வழங்கும். ஆய்வுகளில் பூண்டு இரத்த அழுத்தத்தைக் குறைக்கவும், தமனிகள் தடிமனாவதைத் தடுத்து இதய பிரச்சனைகள் வராமல் தடுப்பதாகவும் கூறுகிறது. ஆகவே நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்த நினைப்பவர்கள் பூண்டுகளை உணவில் அதிகம் சேர்த்துக் கொள்ளுங்கள்.

இஞ்சி

இஞ்சி மற்றொரு அற்புதமான மருத்துவ பண்புகள் நிறைந்த பொருள். இஞ்சியில் உள்ள அழற்சி எதிர்ப்பு பண்புகள், தொண்டைப் புண் மற்றும் இதர அழற்சி பிரச்சனைகளைத் தடுக்கும். ஒருவர் இஞ்சியை அன்றாட உணவில் சேர்த்து வந்தால், அதில் உள்ள ஜின்ஜெரால், உடலில் உள்ள நாள்பட்ட வலியைக் குறைப்பதோடு, நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமையாக்கவும் செய்யும்.

பசலைக்கீரை

பசலைக்கீரையில் வைட்டமின் சி அதிகம் இருப்பதுடன், ஏராளமான ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் மற்றும் பீட்டா-கரோட்டீன்களும் அடங்கியுள்ளது. இது கிருமிகளை எதிர்த்துப் போராடும் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவை அதிகரிக்கும். அதிலும் பசலைக்கீரையை வேக வைத்து சாப்பிட்டால் தான், அதில் உள்ள அனைத்து சத்துக்களையும் முழுமையாக பெற முடியும்.

தயிர்

அன்றாட உணவில் யார் ஒருவர் தயிரை சேர்த்து வருகிறாரோ, அவரது உடலில் நோயெதிர்ப்பு மண்டலம் வலிமையுடன் இருக்கும். இதற்கு அதில் உள்ள வளமான அளவிலான வைட்டமின் டி தான் காரணம். இந்த வைட்டமின் டி நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்தி, உடலைத் தாக்கும் கிருமிகளை எதிர்த்துப் போராடும் வெள்ளையணுக்களின் அளவை ஊக்குவிக்கும்.

பாதாம்

சளி பிடித்திருப்பவர்கள், வைட்டமின் சி-யுடன் வைட்டமின் ஈ நிறைந்த உணவுகளை உண்பது நல்லது. ஏனெனில் வைட்டமின் ஈ ஆரோக்கியமான நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்திற்கு மிகவும் அவசியமானது. இதில் கொழுப்பில் கரையக்கூடிய வைட்டமின்கள் உள்ளது. இத்தகைய பாதாமை ஒருவர் தினமும் ஒரு கையளவு சாப்பிட்டு வந்தால், இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவு அதிகரித்து, உடலைத் தாக்கும் நோய்களின் தாக்கம் குறையும்.

மஞ்சள்

பல்வேறு சமையலில் சேர்க்கப்படும் மஞ்சள், நல்ல ஆன்டி-பாக்டீரியல் மற்றும் அழற்சி எதிர்ப்பு பண்புகளைக் கொண்டது. எனவே மஞ்சள் சேர்த்த உணவை ஒருவர் அன்றாடம் சாப்பிடும் போது, அதில் உள்ள குர்குமில் ஆர்த்ரிடிஸ் பிரச்சனையை சரிசெய்வதோடு, உடற்பயிற்சியால் தசைகள் பாதிக்கப்படுவதைத் தடுக்கும். அதோடு மஞ்சள் உடலின் நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தையும் வலிமைப்படுத்தவும் செய்யும்.

க்ரீன் டீ

க்ரீன் மற்றும் ப்ளாக் டீ இரண்டிலுமே ப்ளேவோனாய்டுகள் என்னும் ஒரு வகை ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட்டுகள் அதிகம் நிறைந்துள்ளது. இத்தகைய க்ரீன் டீயை ஒருவர் தினமும் ஒரு டம்ளர் குடித்து வந்தால், நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தின் செயல்பாடு மேம்படும். குறிப்பாக க்ரீன் டீயில் உள்ள வளமான அளவிலான அமினோ அமிலம் எல்-தியனைன், கிருமிகளை எதிர்த்துப் போராடும் வெள்ளையணுக்களின் உற்பத்திக்கு உதவும்.

பப்பாளி

வைட்டமின் சி அதிகம் நிறைந்த மற்றொரு சிறப்பான உணவுப் பொருள் தான் பப்பாளி. ஒரு பப்பாளியில் ஒரு நாளைக்கு ஒருவருக்கு வேண்டிய அளவிலான வைட்டமின் சி-யில் 224 சதவீதம் அடங்கியுள்ளது. பப்பாளியில் உள்ள பாப்பைன் என்னும் செரிமான நொதி, அழற்சி எதிர்ப்பு பண்புகளைக் கொண்டிருக்கும். மேலும் பப்பாளியில் பொட்டாசியம், பி வைட்டமின்கள், ஃபோலேட் போன்ற ஒட்டுமொத்த ஆரோக்கியத்திற்கும் தேவையான சத்துக்களும் உள்ளது.

கிவி

பப்பாளியைப் போன்றே கிவி பழத்தில் ஏராளமான அளவில் அத்தியாவசிய ஊட்டச்சத்துக்களான ஃபோலேட், பொட்டாசியம், வைட்டமின் கே மற்றும் வைட்டமின் சி போன்றவைகள் உள்ளது. இந்த வைட்டமின் சி கிருமிகளை எதிர்த்துப் போராடும் இரத்த வெள்ளையணுக்களின் அளவை மேம்படுத்துவதோடு, உடலின் முறையான செயல்பாட்டிற்கும் உதவும்.

சூரியகாந்தி விதைகள்

சூரியகாந்தி விதைகளில் ஊட்டச்சத்துக்களான பாஸ்பரஸ், மக்னீசியம், வைட்டமின் பி6 போன்றவை உள்ளது. அதோடு, இதில் வைட்டமின் ஈ ஏராளமான அளவில் நிறைந்துள்ளது. வைட்டமின் ஈ சக்தி வாய்ந்த ஆன்டி-ஆக்ஸிடன்ட். இது நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தின் செயல்பாட்டைப் பராமரிக்க முக்கியமான சத்தாகும். இத்தகைய வைட்டமின் ஈ அவகேடோ மற்றும் பச்சை இலைக் காய்கறிகளிலும் அதிகம் உள்ளது என்பதை மறவாதீர்கள்.

நண்டு

நண்டுகளில் உடலின் நோயெதிர்ப்பு சக்தியை அதிகரிக்கும் ஜிங்க் சத்து ஏராளமான அளவில் நிறைந்துள்ளது. நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தில் உள்ள செல்களின் முறையாக செயல்பாட்டிற்கு ஜிங்க் சக்தி மிகவும் இன்றியமையாதது. எனவே அடிக்கடி உடல்நலம் சரியில்லாமல் போனால், அடிக்கடி நண்டு வாங்கி சாப்பிடுங்கள்.

நாட்டுக் கோழி மற்றும் வான்கோழி

கோழி மற்றும் வான்கோழியில் வைட்டமின் பி6 அதிகளவில் உள்ளது. வைட்டமின் பி6 உடலினுள் நடக்கும் பல்வேறு வேதி வினைகளில் முக்கிய பங்கை வகிக்கிறது. இது புதிய இரத்த அணுக்களின் உற்பத்திக்கும் ஆரோக்கியத்திற்கும் மிகவும் இன்றியமையாததாகும். எனவே நாட்டுக் கோழி மற்றும் வான்கோழியை அவ்வப்போது உணவில் சேர்த்து, நோயெதிர்ப்பு மண்டலத்தை வலிமைப்படுத்துங்கள்.

 

Show More

Related Articles

240 thoughts on “உடலில் இரத்த வெள்ளையணுக்களை அதிகரிக்க வேண்டுமா? அப்ப இத சாப்பிடுங்க…”

 1. I simply wanted to say thanks all over again. I am not sure what I might have accomplished in the absence of those creative concepts revealed by you about this topic. This has been a very hard difficulty in my opinion, nevertheless finding out this specialized way you solved that took me to leap for happiness. Extremely grateful for this information and even believe you find out what a powerful job you are always doing educating men and women via your blog. More than likely you’ve never got to know all of us.

 2. I needed to draft you a bit of observation to finally thank you very much yet again for your unique knowledge you’ve discussed on this site. It is certainly extremely generous with you to convey unhampered precisely what many individuals could possibly have offered for sale for an e-book in order to make some dough for themselves, principally seeing that you might well have tried it if you considered necessary. These smart ideas in addition served to provide a good way to be certain that other people have a similar interest much like my very own to know much more in terms of this issue. I’m sure there are thousands of more pleasant instances up front for individuals that read your blog post.

 3. I needed to put you one very small observation in order to thank you over again with your unique solutions you’ve contributed above. This has been certainly unbelievably generous with you to allow unhampered what exactly a lot of people might have made available for an electronic book to earn some money for themselves, specifically considering that you could possibly have done it if you desired. These points additionally acted to provide a great way to know that other people have similar zeal just like my very own to know good deal more with regard to this problem. I believe there are numerous more enjoyable instances in the future for individuals that read carefully your site.

 4. I simply had to appreciate you again. I do not know the things that I would have accomplished in the absence of the actual tactics revealed by you about such area of interest. It previously was a depressing dilemma in my circumstances, but coming across a skilled technique you treated the issue forced me to jump over contentment. I am just thankful for the service and then pray you realize what a powerful job you happen to be doing teaching some other people thru your blog. I am sure you haven’t come across all of us.

 5. I must show my thanks to this writer just for rescuing me from this particular situation. As a result of browsing through the internet and coming across proposals which were not powerful, I assumed my entire life was gone. Being alive without the approaches to the issues you’ve fixed by way of your good guideline is a critical case, as well as the ones that would have in a negative way affected my entire career if I had not noticed your web page. That know-how and kindness in taking care of all the stuff was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a step like this. I can also at this moment look ahead to my future. Thanks a lot very much for your skilled and results-oriented guide. I will not hesitate to endorse your web site to any individual who ought to have direction about this situation.

 6. Thank you so much for giving everyone remarkably spectacular chance to check tips from this website. It is often so beneficial and as well , jam-packed with a good time for me and my office acquaintances to visit the blog more than thrice every week to find out the fresh guides you have. And lastly, I am actually contented with all the dazzling information served by you. Certain 2 ideas in this article are truly the most suitable I have ever had.

 7. I am also writing to make you be aware of of the helpful experience my cousin’s daughter enjoyed checking your blog. She figured out lots of pieces, not to mention what it is like to possess a great coaching heart to get other individuals quite simply comprehend specific grueling topics. You undoubtedly did more than our expected results. Thanks for delivering these informative, trustworthy, revealing and easy tips about this topic to Jane.

 8. I am commenting to make you be aware of what a notable discovery our child encountered visiting your web page. She mastered too many pieces, not to mention what it’s like to possess a marvelous teaching heart to make the mediocre ones just know certain impossible matters. You truly surpassed her expected results. Many thanks for offering such invaluable, safe, educational and in addition unique thoughts on that topic to Evelyn.

 9. I really wanted to type a word to thank you for all of the nice guides you are showing at this website. My considerable internet research has finally been paid with good know-how to share with my guests. I would express that many of us website visitors are unquestionably fortunate to dwell in a useful site with very many outstanding professionals with insightful principles. I feel somewhat fortunate to have used your entire webpages and look forward to plenty of more exciting times reading here. Thank you again for everything.

 10. Thank you for each of your effort on this blog. Kim take interest in carrying out investigations and it is easy to understand why. We all notice all concerning the dynamic tactic you give important items on this web blog and invigorate response from some others on that concept plus our simple princess is now understanding so much. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one doing a superb job.

 11. I just wanted to construct a brief message to thank you for those lovely strategies you are posting at this website. My time consuming internet search has at the end been paid with really good information to go over with my classmates and friends. I ‘d assume that many of us site visitors actually are truly lucky to dwell in a fabulous place with so many awesome professionals with very beneficial methods. I feel somewhat fortunate to have discovered your entire web site and look forward to some more thrilling minutes reading here. Thanks a lot once again for everything.

 12. Thanks a lot for giving everyone an extraordinarily splendid chance to read in detail from here. It’s usually very cool and also jam-packed with a lot of fun for me and my office acquaintances to search the blog really 3 times weekly to study the newest guidance you will have. And indeed, I am just certainly impressed for the attractive concepts you give. Certain 1 tips on this page are really the simplest I’ve ever had.

 13. I wish to show my appreciation to the writer for rescuing me from such a incident. As a result of looking throughout the search engines and obtaining tricks which are not pleasant, I assumed my entire life was over. Living minus the strategies to the issues you’ve solved through your entire blog post is a serious case, and ones which might have adversely damaged my entire career if I hadn’t encountered your web page. Your primary know-how and kindness in handling every aspect was very helpful. I don’t know what I would have done if I hadn’t discovered such a step like this. I’m able to now look forward to my future. Thank you very much for the professional and result oriented help. I won’t be reluctant to propose your blog post to anybody who ought to have care on this situation.

 14. 578320 117848Someone essentially lend a hand to make critically articles Id state. That is the first time I frequented your website page and so far? I amazed with the research you created to create this actual post extraordinary. Fantastic activity! 167530

 15. My spouse and i felt absolutely glad Peter managed to deal with his homework by way of the ideas he obtained using your web site. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving away tactics others could have been selling. And we also fully understand we have you to appreciate because of that. The entire illustrations you have made, the simple site menu, the relationships your site assist to foster – it is mostly powerful, and it’s really assisting our son in addition to the family understand that topic is amusing, and that’s exceptionally indispensable. Thank you for the whole lot!

 16. I enjoy you because of all your valuable hard work on this site. Kim take interest in participating in internet research and it is easy to understand why. A lot of people hear all about the compelling medium you render functional tips by means of your web site and as well as increase contribution from the others on this situation while our simple princess is undoubtedly learning a whole lot. Enjoy the rest of the new year. You’re doing a really good job.

 17. I needed to compose you one very small word to help say thank you the moment again for these wonderful basics you have shown in this article. It was extremely generous of people like you to provide easily exactly what a number of people could have made available for an electronic book to end up making some profit for their own end, primarily considering that you could possibly have tried it if you ever considered necessary. These ideas as well served like the fantastic way to be sure that other individuals have the identical dream just like mine to learn a good deal more regarding this condition. Certainly there are several more pleasant situations ahead for people who looked over your blog post.

 18. I must show my passion for your kind-heartedness in support of visitors who should have help on this one concern. Your very own dedication to getting the message across turned out to be quite significant and has truly encouraged guys and women much like me to achieve their goals. Your amazing invaluable useful information implies much to me and substantially more to my colleagues. Many thanks; from each one of us.

 19. My wife and i were absolutely more than happy when Michael could do his web research from the ideas he discovered while using the web page. It’s not at all simplistic just to continually be giving freely things which often some others may have been trying to sell. We see we need you to give thanks to because of that. The entire explanations you made, the easy web site navigation, the relationships you can help create – it’s all awesome, and it’s facilitating our son in addition to us recognize that that article is enjoyable, which is particularly indispensable. Many thanks for everything!

 20. I precisely desired to thank you so much once more. I do not know the things I could possibly have undertaken without the type of suggestions shared by you relating to such a theme. It absolutely was an absolute depressing situation in my opinion, nevertheless being able to see a new skilled strategy you treated the issue forced me to weep with delight. Now i’m thankful for this assistance as well as believe you comprehend what an amazing job you are providing teaching men and women using your webblog. Probably you’ve never met all of us.

 21. I simply needed to appreciate you again. I’m not certain the things that I would have used in the absence of these information shown by you about such theme. It truly was a real traumatic difficulty in my view, nevertheless discovering a new skilled technique you solved that forced me to weep for joy. I will be happier for your help and in addition hope that you know what a great job you happen to be undertaking instructing the mediocre ones by way of your website. Most likely you haven’t met any of us.

 22. I wanted to develop a brief word in order to say thanks to you for the superb secrets you are giving here. My particularly long internet investigation has now been paid with wonderful insight to go over with my friends and classmates. I ‘d suppose that most of us visitors actually are unquestionably fortunate to exist in a really good website with very many brilliant people with helpful points. I feel very much happy to have come across the web site and look forward to plenty of more amazing minutes reading here. Thank you once more for everything.

 23. I intended to compose you one very little observation to be able to give thanks over again with your magnificent opinions you’ve contributed on this website. It’s particularly generous with people like you to deliver extensively all that a few individuals would’ve marketed as an ebook to make some money for themselves, mostly seeing that you could have tried it if you desired. These good ideas in addition worked to provide a easy way to know that other people online have similar dream just like mine to find out more related to this problem. I’m certain there are lots of more pleasurable periods ahead for people who browse through your blog.

 24. I simply had to thank you so much all over again. I am not sure the things that I might have achieved without the type of techniques shared by you over such question. It previously was the terrifying crisis in my view, however , looking at a expert approach you handled it made me to leap with contentment. I am thankful for this advice and in addition trust you are aware of an amazing job you are accomplishing teaching many people via your site. I know that you have never encountered all of us.

 25. I needed to send you one tiny word in order to thank you so much once again just for the nice opinions you’ve shared on this site. It has been so incredibly generous of people like you to deliver easily precisely what a lot of people would have sold as an e book to help with making some bucks on their own, notably considering that you might have done it in the event you wanted. The suggestions as well acted to be a easy way to be certain that some people have similar interest similar to my personal own to find out a little more concerning this matter. I know there are a lot more pleasant occasions ahead for those who read carefully your site.

 26. Thanks so much for providing individuals with an extraordinarily terrific possiblity to read in detail from this web site. It really is very nice and as well , stuffed with a lot of fun for me and my office fellow workers to visit your site not less than three times in one week to find out the latest guidance you will have. Of course, I’m so always happy with your fantastic methods served by you. Selected 1 ideas on this page are essentially the most suitable I’ve had.

 27. I truly wanted to develop a simple message to be able to thank you for some of the fantastic advice you are sharing on this site. My prolonged internet research has at the end been compensated with sensible ideas to share with my friends and classmates. I ‘d assert that most of us readers actually are extremely blessed to live in a good place with so many brilliant individuals with good guidelines. I feel extremely lucky to have discovered your web pages and look forward to plenty of more fabulous minutes reading here. Thanks once again for a lot of things.

 28. I precisely wanted to thank you very much again. I’m not certain the things I would’ve undertaken in the absence of the entire opinions provided by you directly on that theme. It seemed to be a very hard circumstance in my view, however , coming across this specialized fashion you dealt with it forced me to jump with happiness. Now i am thankful for the assistance and believe you realize what an amazing job that you are carrying out instructing the rest via your websites. Probably you’ve never met all of us.

 29. I would like to show my appreciation to you just for bailing me out of this predicament. Because of browsing through the online world and seeing basics which are not productive, I figured my life was over. Existing without the presence of answers to the problems you’ve resolved through this blog post is a crucial case, and those which might have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t discovered your blog. Your knowledge and kindness in playing with every part was precious. I’m not sure what I would’ve done if I had not come upon such a stuff like this. I can also now look forward to my future. Thanks very much for this skilled and sensible help. I won’t think twice to propose your site to any person who should get support on this area.

 30. I together with my buddies came checking the best items on the blog and the sudden I got a terrible suspicion I had not expressed respect to the site owner for those secrets. The young men appeared to be as a consequence joyful to read all of them and have in effect truly been taking pleasure in these things. Appreciate your indeed being well accommodating as well as for having this form of awesome things millions of individuals are really wanting to discover. My personal sincere regret for not saying thanks to sooner.

 31. Thanks so much for providing individuals with remarkably brilliant chance to check tips from this website. It is often very terrific and as well , stuffed with amusement for me and my office peers to search the blog at the very least three times in a week to read through the latest items you have. And indeed, we’re usually satisfied with all the superb tricks you give. Selected 2 facts in this posting are in truth the very best we have all ever had.

 32. I as well as my pals were actually checking the good tricks found on your site then all of a sudden I had a terrible suspicion I had not thanked the web blog owner for them. All the ladies ended up so passionate to learn them and already have sincerely been having fun with those things. Appreciation for getting indeed accommodating and then for deciding upon this kind of outstanding topics millions of individuals are really desirous to know about. My very own honest regret for not saying thanks to earlier.

 33. Thank you for every one of your efforts on this web page. Gloria delights in setting aside time for internet research and it’s really easy to understand why. Many of us hear all regarding the lively mode you provide functional strategies through your website and welcome participation from the others on this theme then our favorite princess has been understanding a great deal. Take advantage of the rest of the new year. You are performing a splendid job.

 34. I simply had to say thanks again. I’m not certain the things that I could possibly have followed in the absence of the actual tricks discussed by you directly on this subject. It seemed to be a terrifying dilemma in my circumstances, however , discovering this specialized manner you managed the issue forced me to leap for contentment. Now i am happy for your guidance as well as hope that you comprehend what a great job you have been getting into teaching the others through the use of your websites. Probably you’ve never encountered any of us.

 35. A lot of thanks for each of your work on this blog. My mom loves carrying out internet research and it is obvious why. I hear all about the dynamic method you produce vital strategies through your web blog and therefore inspire participation from some other people about this content and our daughter is without a doubt understanding a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always performing a powerful job.

 36. I precisely had to say thanks all over again. I do not know the things that I might have worked on in the absence of the pointers shown by you on such a area of interest. It seemed to be an absolute horrifying problem in my circumstances, however , encountering the professional tactic you handled it took me to cry for joy. I’m just happy for your advice and thus have high hopes you comprehend what an amazing job you have been doing educating other individuals by way of your websites. More than likely you haven’t encountered any of us.

 37. I and my pals came going through the good tricks from your web blog and so all of the sudden came up with a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for those strategies. These ladies had been for that reason excited to read all of them and have in actuality been enjoying them. Many thanks for getting quite kind as well as for figuring out such superior things millions of individuals are really desirous to be informed on. My personal honest apologies for not expressing gratitude to earlier.

 38. I simply desired to appreciate you once again. I’m not certain the things that I could possibly have tried without the actual strategies discussed by you over this area of interest. It was before a challenging condition for me, however , taking a look at your well-written avenue you resolved the issue took me to weep over gladness. Now i’m grateful for the work as well as trust you find out what a great job you were getting into training some other people using your web blog. I am certain you have never come across any of us.

 39. My husband and i were relieved Edward could round up his research while using the ideas he got out of the blog. It is now and again perplexing just to find yourself handing out steps that people today have been trying to sell. And now we recognize we have got the writer to thank for that. The most important explanations you made, the straightforward blog navigation, the relationships your site help engender – it’s many astounding, and it’s letting our son and us feel that that issue is enjoyable, and that is pretty important. Thanks for all the pieces!

 40. I together with my friends were taking note of the great strategies from your web page while before long I got a terrible feeling I had not expressed respect to the site owner for them. All the women happened to be as a result stimulated to read through all of them and now have very much been taking advantage of those things. Thank you for genuinely really accommodating and for figuring out variety of fine things millions of individuals are really desperate to be informed on. Our own sincere regret for not expressing gratitude to earlier.

 41. I wish to show my gratitude for your generosity for those people that really need help with the niche. Your real commitment to passing the solution throughout ended up being definitely functional and has frequently permitted regular people like me to reach their ambitions. Your helpful information denotes a whole lot a person like me and still more to my peers. Thanks a lot; from each one of us.

 42. Ernest Quintana, 78, was at Kaiser Permanente Medical Center in Fremont when a doctor – appearing on the robot’s screen – informed him that he would die within a few days.

  A family friend wrote on social media that it was “not the way to show value and compassion to a patient“.

  The hospital says it “regrets falling short” of the family’s expectations.

  Mr Quintana died the next day.

 43. “You look great!” “Wow, you’re beautiful.” “Gorgeous, as always.” There are no other comments. I don’t care if they look like they haven’t slept in a week and there’s an entire plate of spinach stuck in their teeth – don’t risk it.
  This is the comment you post on a picture that everyone else commented on at least six months ago. Typically, this comment is just blatant proof that you’ve been doing some facebook stalking.

 44. It’s the conversation that probably shouldn’t even be on a facebook wall, but definitey should not be on a picture. For future reference a picture is not the proper place to ask “do you want to hang out later today?”
  This is the one that seems nice the first time you read it, and then you realize – – it’s really not. It’s the comment that says “Great angle!” or “Wow, this picture makes you look great,” it’s the comment version of saying you don’t normally look like this, clearly this picture is false advertisement (a screenshot of this type of comment appears in the teaser spot on the home page).

 45. Commenting is a key aspect of the photo experience, whatever message they’re sending. But for those of us too lazy to come up with witticisms, there’s always the like button.
  It’s only funny when it’s someone else. Untag and pretend it doesn’t exist. The more you comment the more it shows up on news feeds.

 46. ‘Why is Exeter Academy the best choice ? It is a small school where every student immediately becomes an individual person. It’s lesson system allowed me to be at the right level to suit me according to my personal progress.’
  ‘The design of courses meant I could improve all my skills separately.It is fantastic ! I felt I made good progress, the teachers are great and I really enjoyed the variety.

 47. ‘If you want to pass the IELTS exam Exeter Academy is the right place to come – studying here is full of fun!I needed the IELTS score 6.5 for my Master’s Degree in Dentistry and I have achieved my required score from the first try!!’
  I loved it. Teachers are very professional. When you have a problem, they are always ready to help you. The office workers are perfect and the principal, Andy, of course as well. Thank you

 48. Trump was surrounded at Friday’s event by officials from Customs and Border Protection as well as surviving family members of those who have loved ones killed by undocumented immigrants. Attorney General William Barr was also at the President’s veto event.
  While some lawmakers including some Republicans — have argued against the President’s use of national emergency powers in this instance, the Justice Department set forth a robust defense of the President’s authority to do so in a letter to Senate Majority Leader Mitch McConnell earlier this month, according to a copy obtained by CNN on Friday.
  “The President acted well within his discretion in declaring a national emergency concerning the southern border,” wrote Assistant Attorney General Stephen Boyd, setting out the legal basis for the proclamation under the National Emergencies Act and additional statutory authorities, which largely tracks an internal memo issued by the Office of Legal Counsel at the Justice Department.

 49. Christina was born in the royal castle Tre Kronor on 18 December S. 8 December] 1626. Her parents were the Swedish king Gustavus Adolphus and his German wife, Maria Eleonora, had already had two daughters—a stillborn princess in 1620, and then the first Princess Christina, who was born in 1623 and died the following year.3] Excited expectation surrounded Maria Eleonora’s third pregnancy in 1626. When the baby was born, it was first thought to be a boy as it was “hairy” and screamed “with a strong, hoarse voice.”she later wrote in her autobiography that, “Deep embarrassment spread among the women when they discovered their mistake.” The king, though, was very happy, stating, “She’ll be clever, she has made fools of us all!”6] From most accounts, Gustav Adolf appears to have been closely attached to his daughter, and she appears to have admired him greatly.

 50. A court has ruled that the building is illegal, and the €57 million ($64 million) Chateau Diter will now have to be knocked down.
  Property developer Pierre Diter, who owns the chateau in the town of Grasse, in Southern France, has 18 months to raze the building and faces a fine of €200,000 ($226,000), Pierre-Jean Gaury, attorney general at the court of appeal in Aix-en-Provence, told CNN.
  “Patrick Diter was accused of having executed important works on a land without authorization,” said Gaury.

 51. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 52. Despite residing in Germany for nearly 30 years, there are still some things I cannot wrap my mind around. I may have married a German, pay German taxes, and have German(-American) children, but I guess my US mentality still shines through.

  Like when it comes to personal space. I’ll be standing in the supermarket, in front of a shelf full of products, deliberating over the selection, and inevitably a hand will slip itself in front of my face and grab an item from the row. Many Germans seem to not have any qualms about this at all, but it still takes me aback sometimes.

 53. French President Emmanuel Macron has appointed a panel of experts to investigate France’s actions during the Rwandan genocide 25 years ago on April 7.

  Macron has also met representatives of a group of survivors in. Paris

 54. Ryska militarfartyg kommer till Filippinerna samtidigt som spanningen okar kring Sydkinesiska sjon. Men framfor allt expanderar nu Kina langt us i Stilla havet. Det vacker oro i USA eftersom Kina anses hota de amerikanska ubatar som ar helt avgorande vid en konflikt.

 55. The Portuguese road Prevention agency (PRP) has this week called for more and improved traffic stops in Portugal. The agency has also deemed current actions by law enforcement officials as ineffective in dealing with the majority of serious traffic offences.

 56. The series of conversations with the Warsaw Ghetto survivors was conducted to commemorate the 76 th anniversary of the outbreak of the Warsaw Ghetto Uprising that falls on the 19th of April.

 57. text messaging, or texting, is the act of composing and sending electronic messages, typically consisting of alphabetic and numeric characters, between two or more users of mobile devices, desktops/laptops, or other type of compatible computer.

 58. Nasza apteka zyskala zaufanie juz wielu pacjentow. Dokladamy wszelkich staran, aby zapewnic Wam najlepsza opieke i wsparcie podczas calego procesu realizacji zamowienia. Dostepna u nas Viagra jest oryginalna, a jej zakup jest mozliwy tylko za okazaniem recepty od lekarza. Odpowiadamy na wszystkie pytania naszych klientow, zwiekszajac ich pewnosc, ze dokonali najlepszego wyboru.

 59. Heya i am for the first time here. I came across this board and I to find It really useful & it helped me out
  a lot. I hope to present something back and help
  others like you helped me.

 60. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 61. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.

  I must say you’ve done a amazing job with this. Also,
  the blog loads very quick for me on Safari. Excellent Blog!

 62. Having read this I thought it was rather
  informative. I appreciate you taking the time and effort to put this information together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving
  comments. But so what, it was still worth it!

 63. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 64. After looking over a number of the blog posts on your blog, I
  truly appreciate your way of writing a blog. I bookmarked it
  to my bookmark site list and will be checking back soon. Please
  visit my web site too and tell me your opinion.

 65. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you
  hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog
  and would like to find out where u got this from.

  appreciate it

 66. There is definately a great deal to know about this subject.

  I really like all of the points you have made.

 67. I visited several sites however the audio quality for
  audio songs present at this web site is actually wonderful.

 68. Google News is a news aggregator and app developed by text. It presents a continuous, customizable flow of articles organized from thousands of publishers and magazines. Google News is available on Android, iOS, and the web. A beta version was launched in September 2002, and released officially in January 2006.

 69. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters
  and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more
  useful than ever before.

 70. El hooligan del Liverpool que avergonzo Barcelona la vuelve a liar con un ‘Steward
  El mismo personaje que se dedico a empujar gente a la fuente de Barcelona la ha vuelto a liar esta vez bajandole los pantalones a un steward.

 71. I love your blog.. very nice colors & theme.
  Did you design this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct
  my own blog and would like to know where u got this
  from. cheers

 72. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire in fact loved account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing on your augment and even I success you
  access persistently rapidly.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Close